Dünyanın tamamen interaktif ilk sanal müzesi: VOMA

Tamamen interaktif ilk sanal müze açılıyor. Eserler, yüksek çözünürlükle sergilenecek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dünyanın tamamen interaktif ilk sanal müzesi VOMA (Virtual Online Museum of Art) hayata geçirildi. Müzenin yakın zamanda açılması bekleniyor.

Bantmag’den Biçem Kaya’nın haberine göre, Londra temelli sanat simsarı Lee Cavaliere‘in kürasyonunu üstlendiği, dünyanın ilk tamamen interaktif sanal müzesi VOMA’nın açılış haberi geldi. Çevrimiçi müze, Hollywood filmlerinin CGI efektlerini yapan sanatçılar, network mühendisleri, küratörler, mimarlar ve sanatçılardan bir araya gelen bir ekip tarafından oluşturuldu.

Dijital müzede çağdaş eserlerin yanı sıra bazı kült eserler de yüksek çözünürlükle ziyaretçilere açılacak. Sergilenecek tablolar arasında, Paris’teki Musée d’Orsay’da yer alan Édouard Manet’nin “Olympia”sı, Madrid’deki Museo del Prado’da sergilenen Hieronymus Bosch’un “The Garden of Earthly Delights” tablosu ve Potsdam’daki Sanssouci Picture Gallery’de yer alan Caravaggio’nun “The Incredulity of Saint Thomas” tablosu yer alıyor. Yüksek çözünürlüklü sergilenen her bir eser, eserle ilgili medya ve bağlantıların yer aldığı kapsamlı bir kaynakça seçkisiyle sunulacak.

VOMA’nın dijital-hibrit bir mekân olmasının yanında, ziyaretçi platformdaki istediği her noktaya ulaşabilecek, iç mekândan ayrılıp müzenin etrafında dolaşabilecek. VOMA’nın atmosferi mevsimlere göre hava durumundaki değişiklikleri, rüzgârı, yağmuru ve ışığı yansıtacak.

'SANAT HERKES İÇİN OLMALI'

VOMA'nın yaratıcılarından İngiliz sanatçı Stuart Semple, "“Bence sanat herkes için olmalı. İnternet sahip olduğumuz en kapsayıcı ve demokratik kamusal alan. Dijital müze biçimindeki bir kuruluşun sanat ve izleyicinin birleşeceği ve ilham vereceği-alacağı bir ortamın hazırlanmasının vakti geldi. (…) Ziyaretçilerin burayı kendi mekânları gibi hissetmelerini ve program devam ettikçe yeniden ve yeniden ziyaret etmelerini ya da mekânda takılmalarını istedik" ifadelerini kullandı.

VOMA, sanatçılara gerekli yapımcılık desteğini sağlayacak bir platform oluşturma amacıyla “digital-first” adlı bir komisyon da kuruyor. Böylece üç boyutlu, dijital medya çalışmalarının üretilmesine ve “fiziksel” bir eseri dijitale çevirmek yerine sanatçıların çevrimiçi bir toplulukla yeni deneyimlere açılmasına olanak tanınacak.

Müzenin ilk dijital komisyonunun açılış töreninde Kenya doğumlu multimedya sanatçısı Phoebe Boswell, son parçasını İskoç-Nijeryalı müzisyen Bumi Thomas ile birlikte soundscape performansı olarak sahneleyecek. Gelişmelerden haberdar olmak için VOMA’nın mail grubuna kayıt olunabilir.