Ediz Hafızoğlu'ndan yeni albüm

Müzisyen Ediz Hafızoğlu belgesel albümü yaptı. Albümde 13 enstrümantal eser yer alıyor.

DUVAR – Müzisyen Ediz Hafızoğlu, Cem Fakir’in yönettiği 2010’da yayınlanan “Şimal Yıldızı / Son Kore Gazileri” isimli belgeselin müziklerinden oluşan 13 şarkılık albümle dinleyici karşısında. Albümün tamamı enstrümantal bestelerden oluşuyor.

Bestelerin yanı sıra davul, perküsyon, basgitar, tuşlu çalgılarda Hafızoğlu imzası taşıyan 13 şarkılık albüm, tanburda Birol Yayla, neyde Şenol Filiz, tuşlu çalgılarda Ercüment Orkut, saksafonda Korhan Futacı, gitarda Barlas Tan Özemek, klarnet ve neyde ise Serhan Erkol gibi isimleri ağırlıyor. Kayıt ve mix’in Hafızoğlu ile Barlas Tan Özemek tarafından yapılan albümün mastering’i Hüseyin ‘Buergermeister’ Köroğlu tarafından Orange Box Studios’ta yapıldı. Albümün kapak tasarımı ise Yiğit Gürevin’e ait.

‘MÜZİKLERDE BİRÇOK YERİN KOKUSU VAR’

Kendisi için ilk belgesel müziği deneyimi olduğunu ifade eden Hafızoğlu, albümün sürecini şöyle anlatıyor: “Cem Fakir ile çok eski arkadaşız, onun için de çok önemli bir belgeseldi bu. Yayınlandığında 2010 yılındaydık. Tam da uzun uzun gittiğim turnelere denk geldi. O yüzden birçok yerin kokusu sindi müziklere. Elimde görüntüler de yoktu, sadece yazı vardı. Okuya okuya, altını çize çize ilerledim. Önce Çin / Shanghai’de 5 gün, üzerine İstanbul’da birkaç saat geçirip Londra aktarmalı İskoçya turnesine gittim. Uçak bulutların altına girmeden önce güneşi gördüm. 12 gün boyunca her gün başka bir şehirdeydik Kolektif İstanbul ile. Her gün farklı otel odalarında bu müzikleri yazmaya başladım. O dönem Kara Orkestra ile çok yoğun çalışıp çaldığımız Atölye’de Barlas ve Korhan ile kayıtların bir kısmını çaldık. Çalabildiğim tüm enstrümanları da kendim çaldım evde, böylece bu müzikleri tamamlamış olduk…” (HABER MERKEZİ)