Köyünde saldırıya uğrayan Êzidî Süleyman Özmen: Sessiz kalmayacağım

Midyat'taki köyüne dönünce saldırıya uğrayan Êzidi Süleyman Özmen İHD'ye başvurdu. Özmen, baskılara artık sessiz kalmayacağını söyledi, “Eğer ki devlet varsa, insan hakları varsa, bunlar cezalandırılmalı” dedi. 

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Midyat’ta 1979’da çıkmak zorunda kaldığı köyüne geri dönmek isteyen ancak her seferinde saldırıya uğrayan Êzidî yurttaş Süleyman Özmen, 2003 yılından beri dönme girişimlerinin engellendiğini söyledi.

Mardin'in Midyat ilçesine bağlı Kfernas (Çayırlı) köyüne dönmek isteyen Êzidî 65 yaşındaki Süleyman Özmen, 12 Şubat’ta saldırıya uğradı. Köyün sahibi olduğunu iddia eden Nizamettin Çelebi ve yakınları ile aralarında korucuların da olduğu grubun saldırısına uğradığı belirtilen Özmen’in yeniden inşa etmeye çalıştığı evin bahçe duvarı saldırganlar tarafından kepçeyle yıkıldı. Saldırı sonucu kolundan ve bacaklarından yaralanan Özmen, suç duyurusunda bulundu. Hukuki destek talebi ile İnsan Hakları Derneği (İHD) Mardin Şubesine başvuran Özmen, yaşadıklarını anlattı.

'KAFAMA SİLAH DAYADILAR’

Köydeki evini onarıp yerleşmek için gittiğini ve söz konusu kişilerin yanına geldiğini belirten Özmen, aralarında yaşanan tartışmada evine zarar verilmemesini istediğini söyledi. 1979 yılında da baskılar nedeniyle köylerini terk etmek zorunda kaldığını kaydeden Özmen, kendisine baskı ve zulüm edildiğini, kafasına silah dayandığını ifade etti. Özmen, “Bana ‘senin burada bir şeyin yok. Seni öldüreceğim’ dediler” diye vurguladı. Köyden kovulduğunu belirten Özmen, işgale son verilmesini istedi. 

DAHA ÖNCE DE SALDIRIYA UĞRADI

2003, 2004 ve 2005 yıllarında da köye dönmek istediği sırada aynı kişilerin saldırısına uğradığını hatırlatan Özmen, o dönem maruz kaldığı saldırı nedeniyle 3 hafta hastanede tedavi gördüğünü söyledi. Bugüne kadar gördüğü baskı ve zulme karşı sessiz kaldığını ancak artık sessiz kalmayacağını sözlerine ekleyen Özmen, “Eğer ki devlet varsa, insan hakları varsa, bunlar cezalandırılmalı” dedi. (MA)