Köyüne dönmek isteyen Êzîdî'ye korucular saldırdı

Midyat'ta 40 yıl sonra köyüne dönen Êzidî Süleyman Özmen korucuların saldırısına uğradı. Özmen kepçeyle gelen saldırganların , "Devlet biziz" diyerek, kafasına silah dayadıklarını söyledi. 

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Mardin'in Midyat ilçesinde köyüne dönmek isteyen 63 yaşındaki Êzidî Süleyman Özmen korucular tarafından darp edildi.

Midyat'a bağlı Kfernas (Çayırlı) köyünden 40 yılı aşkın bir süre önce ayrılmak zorunda kalan Êzidîlerden biri olan Özmen, harabe haline gelmiş olan köyüne dönmek için iki yıl önce ailesinin evini onarmaya başladı. Sık sık tehditlerle karşı karşıya kalan Özmen'in geçtiğimiz hafta yeniden gittiği köyde ailesinin evini onardığı sırada aralarında korucuların da olduğu 6 kişilik bir grup yanlarına aldıkları kepçe ile birlikte köyü terk etmesini istedi.

Özmen, köye yerleşeceğini söylemesi üzerine ellerinde silah bulunan korucular tarafından hakaretlere maruz kaldı. Yaşananlar nedeniyle şikayetçi olacağını söyleyen Özmen, darp edilirken, inşa ettiği duvar da kepçe ile yıkıldı.

'DEVLET BİZİZ' DİYEREK SALDIRDILAR

Olayın ardından Midyat Devlet Hastanesi'ne giden Özmen, darp raporu alarak şikayetçi oldu. Yaşadıklarını anlatan Özmen, kendisini darp eden grubun hakaretler yağdırdığını dile getirerek, "Devlet biziz" diyerek, kafasına silah dayadıklarını söyledi. 

Darp edildiğini belirten Özmen, "Yıllardır köyüme yerleşmek için mücadele ediyorum ancak kendilerinin ağa çocukları olduğunu söyleyen kişiler, korucuları da yanlarına alarak, köye girmeme izin vermiyor. Köyde yerimiz olmadığını söylüyorlar. Tapularımız var. Evlerimiz harabe durumda. Evlerimizi onarıp yerleşmek istiyoruz ama izin vermiyorlar" ifadelerini kullandı.

Maruz kaldığı saldırı üzerine köyden ayrılmak zorunda kaldığını belirten Özmen, kamuoyundan destek istediğini ifade etti. Özmen, yaşananlar nedeniyle tedirgin olduğunu belirtirken, elindeki tüm delilleri savcılığa teslim ettiğini söyledi. (MA)