Köroğlu Dağları imara açıldı: Doğa tehdit altında

Bolu Belediyesi meclis toplantısında konuşan Vali Ahmet Ümit, Köroğlu Dağları’nda imara açılan 38 bin 848 hektarlık alanda kongre merkezi, spor kompleksleri ve otellerin yapılacağını açıkladı.

Uzmanlar, Köroğlu Dağları2nın yer aldığı bölgenin imara açılmasıyla endemik bitki türlerinin ve hayvanların zarar göreceğini söyledi.
Google Haberlere Abone ol

Ahin Aslan

BOLU - Köroğlu Dağları'nın bir bölümü 2015 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla 'Kültür Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi' olarak ilan edildi. TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından bahse konu turizm koruma ve gelişim bölgesinin iptaline yönelik açılan dava neticesinde; Danıştay 6’ncı Dairesi, söz konusu bölgenin sadece doğu sınırının iptaline karar verdi. Karar sonrasında yapılan düzenleme ile alan büyüklüğü 51 bin 450 hektardan 38 bin 848 hektara düşürüldü.

Bolu Belediyesi’nin mayıs ayı meclis toplantısına katılan Vali Ahmet Ümit ise CHP’li Meclis Üyesi Cumhur Bandakçıoğlu’nun Bolu Köroğlu Dağı Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi’nde neler olacağı sorusuna yanıt verdi. Valiye göre, bölgede kongre merkezi ve oteller yapılacak.

‘KANAL İSTANBUL’UN KAPSADIĞI ALANDAN BÜYÜK’

Proje için şimdiye kadar üç kez ihaleye çıkıldı. Üçüncü ihale ise geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Proje ile ilgili çalışmaların başladığını belirten Ümit, proje kapsamında ağaç kesiminin yapılmayacağını savundu. Ancak konuyla ilgili görüş veren çevre ve şehircilik uzmanları, Vali Ümit ile aynı görüşte değil.

TMMOB Bolu İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Erol Perçin

TMMOB Bolu İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Erol Perçin, “Kartalkaya ve Karacasu’yu kapsayan alanlarla birlikte 38 bin hektar olarak ifade edilen bölgenin çok büyük bir bölümünde endemik bitkiler, yaban hayatı, alpin çayırları ve yaşlı ormanlar yer alıyor. Dolayısıyla bölgenin yapılaşmaya açılmasının yapısı gereği doğal yaşamın korunması noktasında bir anlam ifade etmeyeceği bakidir. Kaldı ki bölge alanı, ülkemizin büyük bir bölümünün tepkisiyle karşılanan, bilim ve tekniği dikkate almayan Kanal İstanbul projesinin bile kapsadığı alandan büyüktür” diye konuştu.

‘TALAN ETMEYİ MERKEZİNE KOYAN RANT PROJELERİ’

Atılmak istenen ve Bolu’nun gelişimine dönük olarak ifade edilen projelerin çoğunun, bir avuç azınlığın mutluluğuna dönük olduğunu kaydeden Perçin, bu tür projeleri “rant projesi” olarak değerlendirdi.

TEMA İl Temsilciliği, bölgedeki binlerce canlı türünün ve sadece burada yaşayan birden fazla endemik bitkif türünün tehdit altında olduğuna dikkat çekti. Ayrıca, bölgenin kuşlar için önemli bir alan olduğu da vurgulandı.

Türkiye Ormancılar Derneği Bolu Temsilcisi Kanber Öztoprak

‘TÜRKİYE’DE BENZER BİR PROJE YOK’

Türkiye Ormancılar Derneği Bolu Temsilcisi Kanber Öztoprak ise Türkiye’de benzer bir projenin olmadığını kaydetti. Öztoprak, “Antalya’da benzer bir proje yapılmak istendi. Oradaki sivil toplum kuruluşları tepki gösterince proje iptal edildi. Bolu ve Antalya’daki bölgeler aynı zamanda turizm bölgesi ilan edilmişlerdi. Kartalkaya var şu an. Ama Kartalkaya’nın Bolu’ya ne faydası var? Müşteri geliyor ama Bolu’ya uğramadan direkt geçiyor. Bolu halkına katkı sağlayacak projelere karşı değiliz ancak yerel halka gelir getirecek ve doğal hayata zarar vermeyecek projeler yapılmalı. Biz de dernek olarak konuyu takip ediyoruz” dedi.