Kolombiya'da Clan del Golfo her ay 28 ülkeye 20 ton kokain satıyor

Geçtiğimiz hafta Kolombiya'da Clan del Golfo lideri Otoniel yakalandı. Örgütün uluslararası kokain ticaretine dairse yeni bilgiler paylaşıldı.

Dario Antonio Usuga (Sağda)
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kolombiya'da uyuşturucu karteli Clan del Golfo'nun lideri Otoniel'in yakalanmasıyla birlikte örgüte dair yeni bilgiler paylaşıldı. Kartelin, otuza yakın ülkeye 20 ton kokain sattığı bilgisi paylaşıldı.

Sputnik'in haberine göre, Kolombiya’nın bir numaralı uyuşturucu satıcısı ve suç örgütü lideri olarak bilinen Dario Antonio Usuga veya bilinen ismiyle Otoniel, geçtiğimiz haftalarda güvenlik güçleri tarafından düzenlenen ortak operasyon ile yakalanmıştı. Kolombiya Emniyet Genel Müdürü Jose Luis Vargas yaptığı açıklamada, 23 Ekim’de liderleri Usuga'nın yakalanmasının ardından Clan del Golfo'nun büyüklüğü hakkında daha fazla bilgiye ulaşıldığını belirtti.

KITALARARASI İŞBİRLİĞİ

Vargas, kartelin 28 ülkeye ayda 20 ton kokain sattığını ve kokaini dağıtmak için uluslararası 5 ayrı kartel ve mafya ile işbirliği içinde çalıştığını açıkladı. Vargas, söz konusu suç örgütlerinin ise Meksika’da Jalisco Yeni Jenerasyon ve Sinaloa kartelleri, İtalya’da Calabresa ve Sicilya mafyaları ile Balkan şebekeleri olduğunu bildirdi.

DÜZENLİ ROTALAR

Vargas, örgütün kokain sevkiyatında elde ettiği kara parayı ise Lübnanlı, Arap ve İsrailli işadamları aracılığıyla akladığını aktardı. Vargas, kartelin Orta Amerika üzerinden düzenli rotalar ile ABD’ye gerçekleştirdiği sevkiyatların yanı sıra Belçika, İspanya, Hollanda, Almanya, Fransa, İrlanda, İngiltere, Arnavutluk ve Ukrayna’ya uyuşturucu ticareti yaptığı belirlendiğini açıkladı.

'ÇOK GÖRÜLEN BİR DURUM DEĞİL'

Kartelin bilgisayar ve sabit disklerine el konulduktan sonra Çin, İran, Birleşik Arap Emirlikleri ve Avustralya’ya da uyuşturucu sevkiyatı yapma planları olduğu bilgisine ulaştıklarını belirten Vargas, Kolombiyalı suç örgütlerinin bu kadar uzak ülkelere uyuşturucu ticareti yapmasının çok görülen bir durum olmadığını söyleyerek çok şaşırdıklarını ifade etti.

KARTELDE İÇ ÇATIŞMA İHTİMALİ

Otoniel’in Kolombiya hükümeti tarafından ABD’ye iade edileceği açıklanırken, teslim tarihi hakkında bilgi verilmedi. Uzmanlar, liderlerinin yakalanmasından sonra Clan del Golfo'nun küçük gruplara ayrılarak iç çatışmaların yaşayacağını ancak kartel tarafından yapılan uyuşturucu sevkiyatlarının aynen devam edeceğini öngörüyor. (Kaynak: Sputnik)