Kirazlıyayla davası ertelendi: 'Toprağını savunmak suç mu?'

Köylerine yapılmak istenen atık barajına karşı mücadele eden Kirazlıyayla köylülerinin yargılandığı dava, 4 Kasım’a ertelendi. Yargılanan köylülerden Karasu, “Toprağını savunmak suç mu?” diye sordu.

Google Haberlere Abone ol

Pelin Akdemir

BURSA - Meyra Madencilik şirketinin çinko-kurşun-bakır zenginleştirme tesisi ve atık barajına karşı mücadele veren Kirazlıyayla köylülerinin yargılanmasına devam edildi.

Davanın Yenişehir Adliyesi’nde görülen üçüncü celsesinde mahkeme heyeti, bir müştekinin ifadesinin alınamaması nedeniyle davayı 4 Kasım’a erteledi.

ÇALIŞMALARA KARŞI ÇIKAN KÖYLÜLER KARAKOLA GÖTÜRÜLDÜ

Davaya konu olan olay, geçen sene 5 Haziran’da yaşandı. Dünya Çevre Günü etkinliği kapsamında gerçekleştirilen kitlesel basın açıklamasına katılan köylüler, köye döndüklerinde tarımsal amaçla kullanılan Kamışlı Gölet’te beton mikserinin yıkandığını duydu. Köylüler, duruma itiraz edince şirket çalışanları ve güvenlik görevlileri ile köylü kadınlar arasında tartışma çıktı. Köylü kadınlar, gözlerine ışık doğrultulduğunu, videoya alındıklarını ve sözlü tacize uğradıklarını söyledi. Şirket çalışanları ve güvenlik görevlileri ise kadınlar tarafından darp edildiklerini iddia etti.

Diğer köylülerin de bölgeye gelmesiyle sözlü tartışma devam etti. Olaya jandarma müdahale etti. Ertesi gün kadınlar, sabahın erken saatlerinde evlerinden alınarak karakola götürüldü. Kadınlar, karakolda kendilerine kötü muamele yapıldığını savundu.

‘KADINLAR ÜZERİNDEN KORKU YARATILMAYA ÇALIŞILIYOR’

Adli kontrol şartıyla serbest bırakılan köylülerden beşi kadın dokuz kişi hakkında olayın ardından ceza davası açıldı. Kirazlıyayla köylülerinin yargılanma süreci bir yıldır sürüyor. Dokuz kişi hakkında açılan ceza davasının üçüncü celsesi bugün, Yenişehir Adliyesi’nde görüldü. Bir müştekinin askerde olduğu için ifadesine başvurulamadığından dolayı mahkeme heyeti, davayı erteledi. Kirazlıyayla köylülerine destek olmak için CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, CHP Yenişehir İlçe Başkanı Ahmet Köse ve Yenişehir Çevre Platformu, Yenişehir Adliyesi’ne geldi. Yenişehir Çevre Platformu Sözcüsü Şafak Erdem, köylünün tarımsal amaçla kullandıkları göletini korumaya çalıştığını belirterek, “Köylüler bu konuda haklılar. Mikser, beton artıklarını bir yere dökemez, su kaynaklarını kirletemez. Bunun idari cezası da var. Bu olaydan altı ay sonra dere yataklarına beton döktükleri için firma idari para cezasına çarptırıldı” dedi. Kadınların beraat edilmesini istediklerini dile getiren Erdem, “Kadınlar üzerinden korku yaratılmaya çalışılıyor, farkındayız ama arkadaşlarımız yılmadı. Yılmayacağız” diye konuştu.

‘MAHKEMECE YAPILAN İŞ DOĞRU DEĞİL’

Yenişehir Çevre Platformu’ndan Serpil Kayar, “Sırf taşını, toprağını korumaya çalıştı diye, havasını, suyunu savundu diye hakim karşısına çıkarılan Kirazlıyayla halkına çok üzülüyoruz. Bu hatadan bir an önce dönülmesini istiyoruz. Doğa, can çekişiyor. Toprağı işlemeyi teşvik etmek varken engel olmak anlaşılabilir bir durum değil” ifadelerini kullandı. Kirazlıyayla köylülerinin avukatı Osman Atalay Akman, davanın köylüler lehine ilerlerken mahkeme tarafından farklı taleplerle karşı karşıya kaldıklarını belirterek, “Dört müşteki varken mahkeme, resen firmayı da müşteki sıfatına getirmek amacıyla müzekkere yazdı. Bunca yıllık avukatım, şikâyetçi olmayan bir kişiyi, şikayetçi yapma diye bir durum yok. Mahkemece yapılan iş doğru değil. İlgili makamlara talebin reddi için başvuruda bulunacağız” diye konuştu. Akman, davanın köylülerin beraatı yönünde ilerlediğini söyledi.

 ‘ANLADIM Kİ, ÜLKEDE ADALET YOKMUŞ’

Yargılanan köylülerden Kaniye Karasu, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Adalet Yürüyüşü yaptığı zaman “Ülkede adalet yok mu?” diye güldüğünü aktararak, “Başıma gelince anladım ki, ülkede adalet yokmuş. Üç oldu, hakimin, savcının önüne çıkarıldım. Her gün kadın cinayetleri oluyor. Acaba o adamlar benim kadar yargılandı mı? Toprağını savunmak suç mu?” diye sordu. Kirazlıyayla köylülerinin mağdur edildiğini dile getiren CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, asıl davacıların köylülerden özür dilemesi gerektiğini söyledi. Sarıbal, “Ne yazık ki, adalet yine başka biçimde işliyor. Zenginseniz, egemenseniz, müteahhitseniz hem siyasi irade arkanızda hem de adalet arkanızda. Dilerim ki, gerçekten mağdur edilen halkın mağduriyeti giderilir. Elbette günün sonunda halk kazanacak, iş birlikçiler, ülkeyi katledenler kaybedecek” dedi.