Kazdağı Derneği: Vali Tavlı’yı Kazdağı’nın sincabı unutmayacak

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, "Yaptığı kötülükleri unutmadık" diyerek daha önce Çanakkale Valiliği yapan Muğla Valisi Orhan Tavlı’nın görevden alınmasını istedi.

Kazdağları, maden şirketleri tarafından yıllardır kazılıyor.
Google Haberlere Abone ol

Seçkin Sağlam

ÇANAKKALE - 2016 yılında Çanakkale Valisi, 10 Haziran 2020’de de Muğla Valisi olarak atanan Orhan Tavlı ile ilgili olarak açıklamada bulunan Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, “Muğla Valisi Tavlı görevden alınsın” dedi.

Vali Tavlı’nın Çanakkale’deki görevi sırasında, Kirazlı bölgesindeki Alamos Gold şirketi tarafından 350 bin ağacın kesildiğinin hatırlatıldığı açıklamada, “Biz Kazdağlılar, Muğla Valisi Orhan Tavlı’yı yakından tanıyoruz. Çanakkale Valisi iken Kazdağları’na yaptığı kötülüğü hiç unutmadık. Hep aklımızda. Kazdağları’nın sincabı da unutmadı” denildi.

'ÖZEL GÖREVLE GELDİĞİ BELLİYDİ'

2016’dan önceki valilerin Çanakkale’de altıncı şirketin ağaç kesimine izin vermediği dile getirilen Kazdağı Derneği açıklamasında, “Ancak özel görevle geldiği belli olan Orhan Tavlı, Çanakkale Valisi olarak atandıktan sonra, altıncı şirketler bayram etti ve şirketlerin çalışma izinleri hızla imzalanmaya başlandı. Tavlı’nın 2016 yılında göreve gelmesinden sonra, TÜMAD Madencilik, 2017 yılında Lapseki’de altın madeni projesini işletmeye aldı. 100 binlerce ağaç kesildi. Daha sonra Danıştay süreci tamamlanmadan Alamosgold’un sahip olduğu Kirazlı Altın Madeni Projesi’ne çalışma izni verildi ve 2019’da 350 bin ağaç kesilerek koskoca bir orman ekosistemi yok edildi. Ancak tüm çabasına, baskı ve zulmüne rağmen Kirazlı direnişine engel olamadı” denildi.

'VALİ ORHAN TAVLI’YI TARİH UNUTMAYACAK'

Muğla Akbelen’de yaşanan orman kıyımı sırasında aynı valinin görev yapıyor olmasının bir rastlantı olamayacağının ifade edildiği açıklamada, “Aynı vali, 2020’de atandığı Muğla’da da benzer uygulamalara imza attı. Akbelen Ormanı’nı yok ettirdi. Ormanını koruyan köylülerin, yaşam savunucularının üstüne biber gazı sıktırdı, TOMA’larla basınçlı su uygulattı, joplattırdı, darp ettirdi, gözaltına aldırdı. Jammer’lerle haberleşme özgürlüğüne engel koydurdu. İkizköy direnişçileri, 1 Ağustos 2023 tarihinde İçişleri Bakanlığı’na başvurarak Orhan Tavlı hakkında suç duyurusunda bulundu” denildi.

Açıklamada, Vali Tavlı ile ilgili olarak, “Hakkında kanun kapsamında soruşturma başlatılarak, öncelikle görevden alınmasını, ilgili mahkemelerde hakkında dava açılmasını ve cezalandırılmasını istiyoruz. Kazdağları Orhan Tavlı’yı unutmadı, Akbelen de unutmayacak. İkizköylü kadınlara gözyaşı döktürten, ağıt yaktıran Orhan Tavlı’yı tarih de unutmayacak” ifadeleri kullanıldı.