Kanser hastası tutuklu İsa Gültekin vefat etti

Yapılan çağrılara rağmen tahliye edilmeyen kanser hastası tutuklu İsa Gültekin tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Mersin Tarsus 3 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan 67 yaşındaki kanser hastası İsa Gültekin, tedavi gördüğü Tarsus Devlet Hastanesi’nde vefat etti. Hastane morgun kaldırılan Gültekin’in cenazesinin cezaevindeki işlemlerinin tamamlanmasının ardından ailesine teslim edileceği öğrenildi. 

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre, ailesi, Gültekin’in naaşını Mersin Şehir Mezarlığı’na defnedecek.

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ YETKİLİLERE ÇAĞRIDA BULUNMUŞTU
 

Sağlık durumu kritik noktaya gelen Gültekin’in serbest bırakılması için hem aile bireyleri hem de İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesi geçtiğimiz hafta yetkililere çağrıda bulunmuştu.

Malatya Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) tarafından yargılanan ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen Gültekin, 28 yıllık tutukluğu süresince birçok farklı cezaevinde kaldı. Pankreas ve safra kesesinde bulunan tümörlerin bütün vücuduna yayıldığı Gültekin 18 ay sonra tahliye olacaktı.

'ÇABALAR YETMEDİ, DUYULMADI...'

İHD eski Başkanı Akın Birdal, Twitter'dan yayınladığı mesajda, "İnsan hakları savunucularının çabaları yetmedi, duyulmadı. Ağır hasta mahpus İsa Gültekin yaşamını yitirdi. İçerde, dışarda yaşam hakkının bu denli tüketildiği bir zaman yaşanmadı" dedi.