Kanada'da Müslüman aileye araçlı saldırı: Dört ölü, bir yaralı

Kanada'da pazar günü kaldırımda yürüyen bir aile araçlı saldırıya uğradı. Yetkililer, dört aile üyesinin öldüğü saldırının 'nefret suçu' olduğunu söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kanada polisi, pazar günü kaldırımda yürürken üzerlerine sürülen bir araçla ölen Müslüman bir ailenin dört üyesinin 'nefret suçu kurbanı olduklarına inanıldığını' açıkladı. Başkomiser Paul Waight, pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında, "Bunun nefretin harekete geçirdiği, planlı, kasıtlı bir saldırı olduğuna dair kanıtlar var" dedi ve ekledi: "Bu kurbanların Müslüman oldukları için hedef alındıklarına inanılıyor."

Saldırı, Ontario eyaletinin Londra kentinde gerçekleşti. Dokuz yaşındaki bir çocuğun aileden tek sağ kalan olduğu ve ağır yaralı olarak hastanede tedavi gördüğü bildirildi. Saldırıda 74 ve 44 yaşlarında iki kadın, 46 yaşında bir erkek ve 15 yaşında bir kız çocuk öldürüldü. İsimleri, ailenin isteği doğrultusunda açıklanmadı.

DÖRT CİNAYET, BİR CİNAYETE TEŞEBBÜS SUÇLAMASI 

20 yaşındaki Kanadalı zanlıya, dört cinayet ve bir cinayete teşebbüs suçlamaları yöneltildi. Polis, saldırganın 20 yaşındaki Nathanial Veltman olduğunu açıkladı. Saldırganın, olay yerinden yaklaşık altı kilometre uzaklıkta bir alışveriş merkezinde olaysız bir şekilde tutuklandığı bildirildi. Polis, görgü tanıklarına dayanarak, kamyonun kaldırıma çıktığını, aileyi ezdiğini ve sonra hızla uzaklaştığını bildirdi.

Başkomiser Paul Waight, 'polisin olası terör suçlamalarını değerlendirdiğini' de sözlerine ekledi. Başkomiser Waight, şüphelinin herhangi bir aşırı sağ grupla bağlantısı olup olmadığının henüz bilinmediğini söyledi. Waight, 'şüpheli ile kurbanlar arasında daha önce bilinen bir bağlantı olmadığını' belirterek, şüphelinin 'zırh gibi görünen' bir yelek giydiğini belirtti. 

'İSLAMOFİBİNİN YERİ YOK'

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Twitter'dan haberlerden 'dehşete düştüğünü' yazdı ve kurbanların yakınlarına 'sizin için buradayız' mesajını verdi. Ontario Eyaleti Başbakanı Doug Ford ise, "Ontario'da nefret ve İslamofobi'nin yeri yoktur" ifadelerini kullandı. 

Londra Belediye Başkanı Ed Holder, "Bu, Müslümanlara, Londralılara karşı işlenen ve tarif edilemez bir nefrete dayanan bir toplu katliam eylemiydi. Kalplerimizin kırıldığını söylediğimde tüm Londralılar adına konuşuyordum" dedi. Belediye başkanı açıklamasında, Londra Belediye Binası'nın önündeki bayrakların üç günlük yas için indirilmesi talimatını verdiğini de kaydetti.

'TERÖR EYLEMİ OLARAK DEĞERLENDİRİLMELİ'

Kanadalı Müslümanlar Ulusal Konseyi (NCCM) ise yaptığı açıklamada, saldırının 'terör eylemi şeklinde değerlendirilmesi gerektiğini' söyledi. NCCM Direktörü Mustafa Faruk, "İddiaya göre bir adam arabasına bindi, sokakta yürüyen Müslüman bir aile gördü ve yaşamayı hak etmediklerine karar verdi" dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü: "Onları tanımıyordu. Bu, Kanada topraklarına yapılan bir terör saldırısıdır ve bu şekilde ele alınmalıdır."

Londralı avukat ve Müslüman topluluğu temsilcisi Navaz Tahir, emniyetin düzenlediği basın toplantısında, "Bunlar, sırf Müslüman oldukları için öldürülen masum insanlardı" dedi ve ekledi: "İslamofobiye karşı dimdik duracağız. İnançla, sevgiyle, adalet arayışıyla teröre karşı dimdik duracağız. Nefret asla sevginin ışığını gölgede bırakamaz." (BBC Türkçe)