Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Festivali başlıyor

DAKAH-DER tarafından ikincisi düzenlenecek Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Festivali, 20-25 Kasım tarihleri arasında yapılacak. Festival kapsamında paneller, atölyeler, söyleşiler ve konserler gerçekleştirilecek.

Google Haberlere Abone ol

DİYARBAKIR - Dayanışmanın Kadın Hali Derneği’nin (DAKAH-DER) Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Festivali’nin ikincisi, korona virüsü salgını nedeniyle online yapılacak. Festivalde paneller, atölye ve konserler gerçekleştirilecek.

Eylül 2018’de Diyarbakır’da kurulan Dayanışmanın Kadın Hali Derneği (DAKAH-DER) hakkında bilgi veren dernek başkanı Newroz Fidan, “Cinsiyet eşitsizliğine karşı kadınların sosyal, kültürel, psikolojik ve sosyo-ekonomik durumlarını araştırmak ve kadınları güçlendirmek üzerine çalışmaktadır. Dernek, insan hak ve özgürlüklerinin güvence altına alındığı toplumsal adalet ve barışın egemen olduğu demokratik bir yaşam kurmak, kamuoyu bilinci oluşturmak ve bu konuda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlara destek vermek amacı ile kurulmuştur” dedi.

DERNEĞİN HEDEFLERİ

Fidan, DAKAH-DER’in hedeflerini ise şöyle sıraladı:

“Cinsiyete dayalı her türlü ayrım ve kısıtlamanın ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalar yapmak; üyelerine yönelik kapasite geliştirme çalışmaları yapmak; cinsiyeti ya da cinsiyet kimliği sebebiyle şiddete (fiziksel, psikolojik, ekonomik, sosyal vb.) maruz kalmış̧ kadınlarla dayanışmak; toplumsal cinsiyet eşitliği üzerine politikalar üretmek, kampanya, araştırma vb. yapmak; kadın dostu kavramı ile ilgili kurum ve kuruluşlarda araştırma yapmak, öneri geliştirmek; LGBTİ’lere yönelik oluşan nefret söylemleri ile mücadele etmek ve LGBTİ dostu alanlar için politika üretmek.” 

FESTİVAL HAVASINDA MÜCADELE

Kadına yönelik şiddetle mücadele etkinliğini bir festival havası içinde gerçekleştirmek istediklerini belirten DAKAH-DER Başkanı Newroz Fidan, “Mücadelemizi hangi alanda ya da mecrada sürdürüyor olursak olalım umutlu ve dirençli olmayı seçiyor; ataerkinin, otoritenin bize dayattığının aksine yüksek sesimizle, kahkahamızla mağduriyet politikası gütmeden inatla alanlarımıza sahip çıkıyoruz” açıklamasında bulundu.

Festival hakkında görüştüğümüz Fidan, kadına yönelik şiddetle ilgili, “Kadınlar olarak, sokakta cinsel saldırı ve taciz, iş yerinde mobing, evde her türlü erkek şiddetine her gün dolaylı ve doğrudan olmak üzere cinsiyete dayalı birçok ayrımcılığa ve hak ihlaline maruz kalıyoruz.  Dolasıyla kadına yönelik şiddet, cinsiyeti dolasıyla kadınlara uygulanan sistematik şiddet davranışlarıdır” dedi.

 KADINA YÖNELİK ŞİDDET ARTIYOR

Geçen yıldan bu yana kadına yönelik şiddette bir artış olduğunu söyleyen Fidan, “Maalesef kadına yönelik şiddet her geçen gün artıyor ve geçen yıldan bu yana da artmıştır. Bunun bir sebebi mevcut yasaların fiili uygulanmamasıdır, bir diğer sebebi de pandemi dolasıyla faillerin serbest bırakılmasıyla doğrudan ilgilidir” dedi.

Fidan, şunları söyledi: “Kadına yönelik şiddetin engellenmesi ya da azalması ancak yasaların fiili uygulanması ile mümkündür. Dolasıyla kadına yönelik şiddet sadece kadın çalışmaları ve kadınların örgütlenmesi ile her zaman mümkün olmayabilir. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için İstanbul Sözleşmesi ve 6284 No’lu yasanın fiili uygulanması gerekmektedir. Biz kadın örgütleri olarak bu yasaların fiili uygulanması için de ses çıkarmaya ve örgütlenmeye devam edeceğiz.”

KANUNLAR UYGULANSIN

“Kadına yönelik şiddet, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine dayalı sistemin bir sonucudur” diyen Fidan, şunları söyledi: “Dolasıyla toplumsal cinsiyet eşitliği yaklaşımı ve perspektifi anaakımlaşmalıdır. Hayatın her alanında toplumsal cinsiyet eşitliği sağlanmalıdır. Kadına yönelik şiddetin engellenmesi için yapılan yasaların uygulanması gerekmektedir. Sığınaklar, kreş imkanları yasalarda olmasına rağmen kadınların bu bilgiye sahip olmaması talep edebilir olmasını da engelliyor. Bu sebeple kadınların haklarını talep edebilir olması için bu bilgilerin yaygınlaştırılması gerekmektedir. Bizler, kadınlar olarak; erkek şiddetine maruz bırakılmış tüm kadınlarla beraber mücadele etmeye ve kanunların uygulanması için baskı oluşturulması konusunda mücadele etmeye devam edeceğiz.”

 PANELLER, ATÖLYELER, KONSERLER

Festivalle ilgili bilgi veren DAKAH-DER Başkanı Newroz Fidan, “İçinde bulunduğumuz süreci ve gündemleri dahil ettiğimiz programımızda konu başlıklarını özneleri ile ele almaya, tartışmaya özen gösterdik” dedi.

Fidan, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Festivali’nin programını ise şöyle anlattı:

-20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü ile açılışımızı, TERF tartışmasına dair Transfeminist perspektifler panelini İlksen Gürsoy, Sinan Göknur ve Kanno ile gerçekleştiriyoruz.

-Ardından, İstanbul Sözleşmesinin hukuki sürecini, eylem pratiklerini Avukat Hülya Gülbahar, Trans aktivist Şevval Kılıç ve Mor Çatı Vakfı’ndan Elif Ege ile konuşacağız.

-Pazar günü Aslı Alpar ile Şiddete Karşı Queer Karikatürler atölyesinde buluşacağız.

-Aynı günün akşamında Esmeray, bize Covid-19 Salgını ile LGBTİ+’ların iş hayatlarında yaşadıkları zorlu süreçten söz edecek.

-Haftanın başlangıcında, kapalı bir grupla Jinekolog Irmak Saraç ve Psikiyatrist Seven Kaptan cinselliğimize sağlığımıza dair merak ettiğimiz sorularımıza cevap olacak.

-Burcu Gökçek Online Yoga ile biraz dinlenip kontrollü nefesler alıp kendimize şefkat göstereceğiz. Filiz Kerestecioğlu’nun konuk olacağı Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Forumunda bir sohbet havasında güncel konuları başlıkları ele alıp mücadele yöntemlerimizi ele alacağız.

-Ardından iki güzel konserle sevgili Big Bando’nun ekibinden Ladies Quartet’in melodileri ve Seda Savaş’ın şarkıları ile kapanışımızı gerçekleştireceğiz.