İstanbul Modern Sinema’da 'Oscar’ın Yabancıları' başlıyor

İstanbul Modern Sinema, 93. Oscar Ödülleri'nin “En İyi Uluslararası Film” kategorisindeki filmlerden 10 filmlik bir seçki hazırladı. "Oscar’ın Yabancıları" adlı seçki çevrimiçi ve ücretsiz olarak izleyicilerle buluşacak.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul Modern Sinema, 93. Oscar Ödülleri yaklaşırken, “En İyi Uluslararası Film” kategorisindeki yapımlardan oluşan bir seçkiyi "Oscar’ın Yabancıları" adlı programla izleyicilere sunuyor. Seçkide dünyanın çeşitli festivallerinde izlenmiş, ödül kazanmış, farklı coğrafya ve kültürleri temsil eden filmler yer alıyor.

ÜCRETSİZ VE ÇEVRİMİÇİ

"Oscar’ın Yabancıları" programındaki filmler arasında yönetmen Thomas Vinterberg ile oyuncu Mads Mikkelsen’in yıllar sonra yeniden buluştuğu ve yaşlanma, alkolizm ve erkeklik üzerine olan Danimarka adayı "Körkütük", Yunanistan’ın adayı ve bugünün yaşamındaki hafıza ve kimlik kaybı üzerine bir alegori olan "Elmalar", Ukrayna sineması yönetmenlerinden Vasyanovych’in distopik dünyaya romantik bir mercekle bakan "Atlantis", bir spor gazetesinde çalışan muhabirlerin hükümet ile sermaye sahiplerinin karıştığı dev bir sağlık skandalını ortaya çıkarma hikâyesini anlatan Romanya’nın belgesel adayı "Kolektif" yer alıyor.

Seçkide yer alan diğer aday filmler ise şöyle:

Fas’tan inanç üzerine bir kara komedi "Bilinmeyen Aziz", Arjantin’den bir anne-kız ilişkisine odaklanan aile dramı "Uyurgezerler", Fransa'dan emekliye ayrılmış iki kadınınaşkını anlatan "İkimiz", Ameen Nayfeh’in ilk uzun metrajı 200 Metre, İsrailli yönetmen Ruthy Pribar’ın ilk uzun metrajı "Asia" ve yönetmen Majid Majidi’nin yine çocukları başrole koyduğu "Güneşin Çocukları".

Gösterim detayları için buraya bakılabilir.