İsrail'de Netanyahu dönemi sona eriyor

İsrail'de koalisyon hükümeti kurulması konusunda anlaşma sağlandı. 8 partili koalisyon güven oyu alırsa 12 yıllık Netanyahu dönemi sona erecek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İsrail’de 12 yıldır başbakanlık koltuğunda oturan Benyamin Netanyahu’nun rakipleri koalisyon hükümetini kurmakta anlaştı. 

İsrail'de, 23 Mart'ta yapılan seçimlerin ardından yeni hükümeti kurma görevi Başbakan Benyamin Netanyahu'ya verilmişti. Netanyahu'nun hükümeti kurmak için gereken desteği sağlamaması üzerine İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, 5 Mayıs günü görevi Netanyahu'nun rakibi Yesh Atid (Gelecek Var) Partisi Lideri Yair Lapid'e vermişti.

Gelecek Var lideri Yair Lapid, Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin'e hükümeti kuracak sayıya ulaştığını bildirdi. Cumhurbaşkanı Rivlin ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Lapid ve koalisyonda yer alacak partilerin liderlerini tebrik etti.

KOALİSYONDA 8 PARTİ YER ALACAK

Irkçı Yamina Partisi lideri Naftali Bennett ile Yair Lapid liderliğinde kurulacak koalisyon hükümetinde 8 parti yer alacak.

Netanyahu'yu koltuğundan edecek koalisyon hükümetinin kurulabilmesi için en geç 14 Haziran'a kadar güven oyu alıp yemin etmesi gerekiyor.

Koalisyon hükümeti kurulursa, anlaşma gereği ilk 2 yıl başbakanlık görevini Yamina lideri Bennett yürütecek, daha sonraki 2 yıl için ise görevi Lapid'e devredecek.

Bennett-Lapid liderliğindeki koalisyon hükümeti belirtilen sürede Meclis'te güven oyu alırsa, İsrail'de Mart 2009'dan bu yana başbakanlık koltuğuna oturan Netanyahu dönemi bitecek.

İsrail'de koalisyon hükümetini kurmak için 61 milletvekiline ihtiyaç duyulurken, söz konusu koalisyonda yer almayı kabul eden partilerin toplam milletvekili sayısı 62.

Ancak Yamina Partisinin milletvekili Nir Orbach, Lapid ile yapılacak koalisyona güven oyu vermeyeceğini açıklamıştı.

Orbach'ın yanı sıra koalisyonu kurmakta anlaşan partilerden bir başka milletvekilinin daha güven oyuna destek vermemesi halinde söz konusu hükümet yeterli sayıya ulaşamıyor.

İşte bu nedenle koalisyon hükümetinin kurulduğuna henüz kesin gözüyle bakılmıyor. (AA)