400 vekilden Jeff Bezos'a açık mektup: Amazon'un dokunulmazlık günleri sona erdi

İlerici Enternasyonal ve UNI Küresel Sendika'nın başlattığı 'Amazon'a Ödetme Vakti' kampanyasına beş kıtadan onlarca milletvekili de katıldı. Vekiller, Amazon'un daha fazla vergi ödemesi ve çalışanlarına daha iyi koşullar sağlaması çağrısında bulunan bir mektup yayımladı. Türkiye'den HDP grubunun tamamının imzaladığı mektupta, "Biz, dünyanın dört bir yanından seçilmiş temsilciler olarak, Amazon’un dokunulmazlık günlerinin sona erdiğini tarafınıza bildiririz" denildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Noam Chomsky, Yanis Varufakis ve Bernie Sanders gibi isimlerin öncülüğünde kurulan İlerici Enternasyonal, dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Amazon'un daha fazla vergi ödemesi, çevreye verdiği zararı azaltması ve dünya çapındaki çalışanlarına daha iyi koşullar sağlaması için bir kampanya başlattı. 150 ülkede 20 milyondan fazla çalışanı temsil eden UNI Küresel Sendika ile ortak yürütülen kampanya, 'Amazon'a Ödetme Vakti' ismini taşıyor. Son olarak, 35 ülkeden 400'ü aşkın milletvekili, Amazon'un sahibi Jeff Bezos'a hitaben yazılmış açık bir mektupla kampanyaya destek verdi.

HDP GRUBUNUN TAMAMI İMZALADI

Mektubu imzalayanlar arasında, İlerici Enternasyonel'in kurucularından biri olan HDP Onursal Başkanı Kürkçü ve tüm HDP grubunun yanı sıra ABD'den Kongre Üyeleri İlhan Omar ve Rashida Tlaib, İngiliz İşçi Partisi'nin eski lideri Jeremy Corbyn, Fransa’dan ‘France Insoumise’ (Boyun Eğmez Fransa) lideri Jean-Luc Mélenchon, Yunan partisi MeRA25’ten Yanis Varoufakis ve Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Heidi Hautala gibi tanınmış küresel siyasi simalar yer alıyor.

'AMAZON'UN CEZASIZ KALMA GÜNLERİ SONA ERDİ'

Mektupta, beş kıtadaki 15 ülkede grev, protesto ve gösterilere neden olan ‘25 Ortak Talep’ metnini desteklemesi ve yasal eylem sözü vermesi için Amazon CEO’su Jeff Bezos’a çağrıda bulunuldu; Bezos’a karşı, “Amazon’un cezasız kalma günlerinin sona erdiği” çıkışı yapıldı. Milletvekilleri bu hareketi desteklemeyi vaat ederken, 'Amazon’a ödetme' taahhüdünde de bulundu.

'KENDİ YASAMA ORGANLARIMIZDA HAREKETE GEÇMEYE HAZIRIZ'

Bezos ve Amazon’un “İşçilere, toplumlara ve gezegene olan borçlarından kaçtığını ve bedelini ödemeyi reddettiğini” belirten vekiller, “İşçileriniz, toplumlarınız ve gezegenimiz için doğru olanı yapmak doğrultusunda, sizi politikalarınızı ve önceliklerinizi değiştirmek için kararlı davranmaya çağırıyoruz” dedi. Mektupta, “Amazon’a Ödetme Vakti kampanyasını hayata geçirmek amacıyla dünya çapında büyüyen hareketi desteklemek için kendi yasama organlarımızda harekete geçmeye hazırız" ifadeleri kullanıldı.

'AMAZON'UN DOKUNULMAZLIK GÜNLERİ SONA ERDİ'

Türkiye'de ilk kez Gazete Duvar'ın yayımladığı mektubun tam metni şöyle: 

"Sayın Bezos,

Biz, dünyanın dört bir yanından seçilmiş temsilciler, milletvekilleri ve kamu görevlileri olarak, Amazon’un dokunulmazlık günlerinin sona erdiğini tarafınıza bildiririz. Geçen Cuma, 27 Kasım günü, dünyanın dört bir yanındaki işçiler, aktivistler ve vatandaşlar, Amazon’dan adalet talep etmek amacıyla güçlerini birleştirdi. Bugün, çalıştığımız her kongrede, parlamentoda ve hükümette bu hareketin yanında durmaya söz veriyoruz. 

Kısacası, şimdi size tek bir taahhütle yazıyoruz: Amazon’a Ödetme Vakti.

Dünya, Amazon’un işçi ücretlerini, çevresel maliyetlerini ve vergilerini karşılayabileceğinin farkında. Ve yine de -defalarca- işçilere, toplumlara ve gezegene olan borçlarınızı atlattınız ve ödemeyi reddettiniz.

Büyük servetiniz, çalışanlarınızın yeteneklerine ve arkadaşlarından, ailelerinden ve dahil oldukları topluluklardan gördükleri ilgi ve alakaya dayanıyor. Onlar, tüketicilere ürün tedarik etmek ve size büyük kârlar sağlamak için sağlıklarını ve sevdiklerinin sağlığını riske atan insanların ta kendileri.

Fakat sizin şahsi servetiniz 2020 yılında saatte yaklaşık 13 milyon dolar artarken, bu işçiler tehlikeli çalışma koşullarına maruz kaldı, maaşlarında çok az artış oldu veya hiç olmadı; kendilerini savunma ve meslektaşlarını örgütleme çabalarından dolayı bir misillemeyle karşı karşıya kaldılar.

Bir kez daha, işçilerinizin yanında biz de, Amazon’a Ödetmek için söz veriyoruz.

Şirketinizin egemen bir konuma yükselişi, çevre için olağanüstü maliyetleri de beraberinde getirdi. Kişisel olarak iklimsel acil durumu çağımızın belirleyici sorunları arasında kabul etmiş olsanız da, Amazon’un karbon ayak izi dünya ülkelerinin üçte ikisinden fazlasını kaplıyor. Emisyonları azaltma planınız, gezegenimizin çevresel sınırlar içinde kalması açısından yetersiz ve Amazon’un sürdürülebilirlik hususundaki çelişkili vaatleri ve iklim değişikliğinin engellenmesine yönelik mali katkıları göz önünde bulundurulduğunda, güvenmek zor.

Gezegenimiz adına, Amazon’a Ödetmek için tekrar söz veriyoruz.

Son olarak, demokrasilerimizi ve kolektif zorluklara cevap verme kapasitelerimizi baltaladınız. Tekelci uygulamalarınız küçük işletmeleri ezdi, web hizmetleriniz veri haklarını çiğnedi ve karşılığında çok az katkı sundunuz. Örneğin, 2017 ve 2018’de Amazon, ABD federal şirketler vergisi için hiçbir ödeme yapmadı. Küresel olarak vergiden kaçınarak, sağlık, eğitim, barınma, sosyal güvenlik ve altyapı gibi kamu hizmetlerine zarar veriyorsunuz.

Seçmenlerimiz için de Amazon’a Ödetmeye söz veriyoruz.

Çalışanlarınızın, onların dahil olduğu toplulukların ve gezegenimizin hakkını vermek için politikalarınızı ve önceliklerinizi değiştirme doğrultusunda kararlı bir şekilde hareket etmeniz için size çağrıda bulunuyoruz. Amazon’a Ödetnme Vakti kampanyası için dünya genelinde büyüyen hareketi desteklemek için kendi yasama organlarımızda harekete geçmeye hazırız.

Saygılarımızla"

İMZACILARIN TAM LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ

'MESAJIMIZ BEZOS'UN KULAKLARINDA ÇINLIYOR OLMALI'

İlerici Enternasyonal'in eş çağrıcısı Casper Gelderblom, kampanyanın 'Amazon’un küresel dokunulmazlığına karşı çıkan küresel bir hareket' olduğunu söyleyerek, mektubu imzalayan milletvekillerinin katılımının önemli olduğunu vurguladı: "Yalnızca taleplerini yükseltmekle kalmıyor, aynı zamanda dünya genelindeki kongreleri, parlamentoları ve hükümetleri aracılığıyla gerçek bir değişimi hayata geçirmek için birlikte çalışmaya söz veriyorlar. Mesajımız Jeff Bezos’un kulaklarında çınlıyor olmalı: Değişim geliyor. Ama henüz başlamamışsa bile, bunun yalnızca bir başlangıç olduğuna söz veriyoruz.”

'TEHDİT DEĞİL, HAYATİ ARAÇ'

Uni Küresel Sendika Genel Sekreteri Christy Hoffman ise “İşçiler, ilerici vekiller, tekel karşıtları, küçük işletmeler ve aktivistler, Amazon’a sosyal diyalog ve toplu pazarlıkların bir tehdit değil, modern toplumların işçi sağlığını korumak, insanların hayatlarını kurtarmak ve emeğin onurunu savunmak amacıyla kullandıkları hayati araçlar olduğunu göstermek için bir araya geliyorlar” dedi.

'MAKE AMAZON PAY' NEDİR?

Kampanya, dünya çapındaki ilerici güçleri birleştirmeyi, örgütlemeyi ve harekete geçirmeyi hedefleyen İlerici Enternasyonal (Progressive International) ile 150 ülkede 20 milyondan fazla çalışanı temsil eden UNI Küresel Sendika tarafından, 'Black Friday' olarak anılan 27 Kasım günü başlatıdı.

Kampanya ile birlikte, küresel bir hareket ortaya çıktı. Aralarında Greenpeace, Amazon Workers International (Uluslararası Amazon Çalışanları) ve Tax Justice Network’ün (Vergi Adaleti Ağı) yanı sıra İlerici Enternasyonal ve UNI Küresel Sendika'nın da aralarında bulunduğu 50’den fazla örgütten oluşan bir koalisyon, işçi ve aktivistlerin beş kıtadaki 15 ülkede grev, protesto ve gösterilere neden olan ‘25 Ortak Talep’ metnini yayınladı.

Grevdeki teslimat sürücüleri, çağrı merkezi çalışanları, konfeksiyon işçileri, depo işçileri, sendikalar, çevreciler, vergi adalet savunucuları ve sosyal adalet aktivistleri, 'Amazon’a Ödetin!' kampanyası altında birleşti. (Çeviren: Tarkan Tufan)