İçişleri Bakanlığı'ndan 'AK Partili müfettiş' yanıtı: CHP'liler de var

İBB'deki 'terör teftişi'nde AK Parti'den milletvekili adayı olan Arif Yıldırım'ın görevlendirilmesiyle ilgili İçişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi.

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı.
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı tarafından Aylık Basın Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirildi. Çataklı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne teftişin ardından görevlendirilen müfettişler arasında daha önce AK Parti'den milletvekili adayı olan Arif Yıldırım'ın yer almasıyla ilgili eleştirilere de yanıt verdi. Çataklı, “8 kişilik bir heyet var söz konusu olan. Bunlar olayın ciddiyeti ile bağdaşmayan olaylar. Yapılan işlemler hukuka tümüyle uygun. Olayın içeriğine bakmakta fayda var” dedi.

'CHP'DEN ADAY OLANLAR DA VAR'

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne teftişle ilgili gelen soruya yanıt veren Çataklı, “Henüz rapor tamamlanmadı. Kimleri görevlendirdik? Görevlendiren 5 mülkiye müfettişi var. 1 Hazine ve Maliye müfettişi var, bir tane MASAK uzamanı var bir tane de ticaret müfettişi var. 8 kişilik bir heyet var. Bunların olağan yetkileri çerçevesinde bilirkişi görevlendirme yetkileri de var. Dolayısıyla bir görevlendirilen arkadaşın adaylığıyla ilgili bir gündemi var. Oysa görevlendirilen müfettiş sayısı 8. İkincisi, bu görevlendirilen arkadaş daha önce de İBB’de teftiş ve soruşturmalarda bulunmuş ve birçok dosyada soruşturma izni verilmemesi teklifi getirmiş. Ayrıca sadece o değil anayasal hakkı insanların, kamu görevlilerinin de birçok kurum kuruluşta yani sadece İçişleri Bakanlığı Teftiş Kuruluşu değil, birçok bakanlıklarda seçim öncesi insanlar istifa ediyorlar, aday olurlar, seçilirler veya seçilemezler. Teftiş kuruluşunda da bu var. Birçok siyasi partiden hemen hemen her siyasi partiden aday olup dönen arkadaş var. Hatta CHP’den olanlar da var. Dolayısıyla bunlar olayın ciddiyetiyle bağdaşmayan olaylar. Biz yaptıkları işlere ve o işlerin sonuçlarına bakarız. Yapılan işlen hukuka uygun. Olayın içeriğine bakmakta fayda var” diye konuştu.

'FETÖ'DE TABLO ORTADA'

“FETÖ, 15 Temmuz'da kalkıştı ama başaramadı. Hapishanedeki üyelerini veya sağda solda kalmış birkaç sempatizanı hâlâ boş hayallerle avutuyorlar ama tablo ortada. Fırsatını bulan, bir alttakinin üstüne basıp kaçmaya çalışıyor" diyen Çataklı, "Bu yıl 200 terör örgütü elemanı, ikna edilerek dağdan indirilmiş ve teslim olmuştur. Katılım sayısı ise 51 kişi olarak gerçekleşmiştir. Yani örgüte katılımın 4 katının ikna ederek dağdan indirdik. Yıl sonu itibariyle örgütün yurt içi terörist sayısı 156’nin altına inmiştir" dedi.

Ne olmuştu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin İstanbul'da düzenlenen danışma meclisi toplantısında İBB'nin terör örgütleriyle iltisaklı kişilerin de bulunduğu 45 bin kişiyi aldığını iddia etmişti. İçişleri Bakanlığı, İBB'de işbaşı yaptırılan bazı çalışanların, "terör örgütleriyle iltisaklı olduğu" iddiasıyla özel teftiş başlatıldığını açıklamıştı. İmamoğlu ve CHP'den Soylu'ya art arda tepki açıklamaları gelmişti. (HABER MERKEZİ)