İBB'den fetih şöleni: Kanal İstanbul bu şehrin kalbine vurulacak bir hançer

İBB'nin düzenlediği "İstanbul'un Fethi Şöleni"nde konuşan Ekrem İmamoğlu, Meral Akşener ve Kemal Kılıçdaroğlu, Kanal İstanbul projesine tepki gösterdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), “İstanbul'un Fethi’nin 568’nci Yıl Dönümü Şöleni” düzenledi.

Beyoğlu’ndaki Haliç Kongre Merkezi otopark alanında gerçekleştirilen etkinliğe CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve eşi Dilek Kaya İmamoğlu ile CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi yöneticileri katıldı.

İlk konuşmayı yapan Ekrem İmamoğlu, korona virüsü (Covid-19) salgını nedeniyle geniş katılımlı bir etkinlik yapılamadığının söyledi.

İmamoğlu, “Bu zorlu günleri de atlatacağımıza, yakın zamanda yeniden hep bir arada olabileceğimize yürekten inanıyorum” dedi.

“İstanbul’un fethinin, bir çağı kapatıp bir yenisini açan, dünya tarihinde çok önemli bir dönüm noktasıdır” diyen İmamoğlu, şöyle devam etti:

“Bu şehrin fethi, sadece surların ve zincirlerin aşılmasıyla başarılmadı. 'Toprakları değil, gönülleri fethetmeye gidiyoruz' diyen Fatih, fetihten sonra bu şehirde hakim olan yeni yaşamı tarzını da kurguladı. O büyük ve kucaklayıcı lider, bu kadim şehirde, her inancı, her çeşit geleneği, her kültürü ve yaşam tarzını koruyan, adil, eşit ve hoşgörülü bir yönetimi tanımladı. Çünkü, istisnasız tüm tarihçilerin mutabık olduğu gibi, Fatih Sultan Mehmed Han gerçek bir entelektüeldi. Eğitime, kültüre, bilim ve sanata yaklaşımıyla çağının çok ilerisindeydi. Uzlaşmaz gibi gösterilen Doğu ve Batı kültürlerini özgün bir sentez içinde buluşturdu ve kültürel bir ‘yeniden doğuşa’, yani rönesansa öncülük etti. Bu, ‘Fatih’in Rönesansı’dır ve en güzel ifadesini İstanbul’da bulmuş, İstanbul’la özdeşleşmiştir.”

'FATİH, MANEVİ DÜNYAMIN ÖNEMLİ LİDERLERİNDEN BİRİDİR'

Fatih Sultan Mehmet'in kişiliğinden, mücadelesinden ve derinliğinden ilham aldığını dile getiren İmamoğlu, “O kutlu padişah, İstanbul’un fethinden sadece 8 yıl sonra, benim doğup büyüdüğüm, kimliğimi ve kişiliğimi bulduğum ve de her bir hücreme kadar manevi değerleri benliğime yer etmiş olan Trabzon’u da fethetmiş olan padişahtır aynı zamanda. O nedenle Fatih Sultan Mehmet Han, benim manevi dünyamın önemli liderlerinden biridir. Tıpkı fetihten yüzyıllar sonra, bu güzel şehri düşman işgalinden kurtaran ve yeniden ayağa kaldıran bir diğer dünya lideri, Gazi Mustafa Kemal Atatürk gibi” diye konuştu.

Kanal İstanbul projesini eleştiren İmamoğlu, “Bu kutsal şehir, tarihimizdeki en önemli iki liderinden bizlere emanettir. İşte biz, bu tarihi bilinçle ve ısrarla, bu büyük emanete ihanet edecek bir girişim olarak gördüğümüz Beton Kanal’a şiddetle karşı çıkıyoruz. Çünkü biliyoruz ki, inşa edilmek istenen beton kanal bu şehrin kalbine vurulacak bir hançer olduğunun farkındayız” ifadelerini kullandı.

AKŞENER: DÜNYAYA ÖRNEK BİR YÖNETİM ANLAYIŞI GÖSTERDİK

Etkinliğe katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise, “Bugün burada olmak inanılmaz can verici, güzel bir duygu. Tam 568 yıl evvel Peygamber Efendimizin müjdesini verdiği, İstanbul'un fethedildiği tarih” dedi.

“Bir tarihçi olarak; gemilerin zincirleri aştırıldığı, zekanın sembolü olan Haliç’in kenarındayız” diyen Akşener, “Yıllar evvel o güzel asker, o güzel komutan İstanbul'u fethetti. Peygamber Efendimizin müjdesine uygun bir biçimde dünyanın incisi, iki kıtanın birleştirildiği o İstanbul şehrindeki ne hayat tarzına ne mimariye ne burada yaşanan insanların hiçbir alanına uzatmadan, iki kültürün birleşiminde bir sentez ortaya çıkardılar. Ve biz 568 yıl evvel hayat tarzlarına, tercihlere ve seçilen yolda yürümeye nasıl bir saygı gösterildiğini, buna bu davranış biçimine nasıl saygı gösterildiğini ve adaletin nasıl işlediğini o zamanlar dünyaya örnek olan bir yönetim anlayışıyla her tarafa gösterdik” şeklinde konuştu.

'İMAMOĞLU’NUN FATİH’TEN FEYZ ALACAĞINA İNANIYORUM'

İmamoğlu’nun, “Fatih’in adaletinden ve saygısından feyz alıp, o yolda yürüyeceğine inandığını” söyleyen Akşener, “İstanbul, atalarımızdan bize, bizim de çocuklarımıza, torunlarımıza bırakacağımız bir miras. Göllerini, sularını, toprağını, yeşilini, insanını, hayvanını, neyi varsa, çiçeğini, böceğini, her şeyini gördüğümüz gibi bakmak zorunda olduğumuz, gözümüz gibi esirgemek zorunda olduğumuz şehrimiz” ifadelerini kullandı.

'İSTANBULLULAR UCUBE KANALI ENGELLEMEK YÖNETİMİ DEĞİŞTİRDİ'

Kanal İstanbul projesine tepki gösteren Akşener, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“İstanbullu, İstanbul'un betona görülmesini, yeşilinin yok edilmesini, insanlarına hoyratça davranılmasını ve en son Kanal İstanbul denilen o ucube sistemin oluşmasını engellemek için 31 Mart’ta Sayın İmamoğlu’nu belediye başkanı olarak tercih etti. İstanbullu daha ne yapsın? Yönetimi değiştirdi. Ben, Ekrem Bey kardeşimin, bu mirasa nasıl saygı gösterdiğini, nasıl saygı göstereceğini biliyorum. Ona inanıyorum. Umarım burada ortaya koyacağımız ve koyduğumuz, koyacak olduğunuz tavrın, bu mirasa gösterdiğimiz, göstereceğimiz saygının diğer kadim şehirlerimizde yönetimde bulunan herkese örnek olmasını diliyorum.”

KILIÇDAROĞLU: FATİH, ASIRLARIN KAHRAMANI OLMUŞTUR

Akşener’in ardından konuşma yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sözlerine, “Bugün burada, Osmanlı Devleti’nin en genç padişahlarından olan, o zaman sadece 20 yaşındaki Fatih Sultan Mehmet Han ve şanlı ordusunu rahmet ve minnetle yâd etmek için buluştuk” diyerek başladı.

Fatih Sultan Mehmet'in çağ açıp kapatan bir lider olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Dolayısıyla kendisi de zamanının değil, asırların kahramanı olmuştur. Bu öyle bir gurur, öyle bir onurdur ki, İstanbul’un fethinin üzerinden tam 568 yıl geçti, her yıl aynı heyecanla kutluyoruz. İstanbul Fatih’ine ve onun emanetine sahip çıkan ve bu şehri işgalcilerden kurtaran Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, ‘Bu şehir Türk vatanının ziyneti, Türk tarihinin serveti, Türk milletinin gözbebeğidir” dedi.

'UTANIYORUM BUNLARA DİKKATİ ÇEKMEYE'

Muhalefet yapmanın en zor olduğu dönemi yaşadıklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Bu konuşmayı yaparken hem gururluyum hem de hissettiğim sorumluluktan dolayı biraz da kalbim kırık. İnanın, muhalefet yapmanın en zor dönemindeyim. Bu kadim devleti, bu emaneti ne hale getirdiklerini gördükçe, bu rezillikleri gördükçe, muhalefet olmakta çok zorlanıyorum. Çünkü inanın onların yaptıklarını, ben konuşmakta zorlanıyorum. Utanıyorum bir şey demeye. Utanıyorum bunlara dikkati çekmeye. Oysa görevimiz bu rezilliklerle mücadele etmek” diye konuştu.

'BU SÜREÇTE EN ÇOK HAKSIZLIK BU ŞEHRE YAPILDI'

Türkiye’nin büyük sorunları olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “1000 yıllık devlet geleneklerimiz, bu sorumsuz ve gözü doymaz, çeteleşmiş iktidarın elinde magazine dönüşmüş durumda. Bu süreçte en çok haksızlık da bu şehre yapıldı. Devletimizin saygınlığı, İstanbul’un itibarı, kendisine ihanet etmiş saray iktidarının, mafya ve çetelerle giriştiği magazinsel ilişkilerin elinde can çekişiyor” dedi.

'GENÇLER, İSTANBUL'UN DÜŞÜRÜLDÜĞÜ HALDEN İBRET ALSIN'

Gençlerden Fatih Sultan Mehmet'i örnek almalarını isteyen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Özellikle gençlere mesajım; rol modeliniz burada. 20 yaşında genç sultan sizin modeliniz. Ona bakın ve siz de farklı düşünme cesaretinize, mücadele cesaretinize, keşfedilmemiş yollara gitme cesaretinize, imkansızı isteme cesaretinize sahip çıkın. Ve ibret alın; Fatih’in fethettiği canım İstanbul’un, asırlar sonra düşürüldüğü halden ibret alın.”

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından sonra Mustafa Demir, Kur’an-ı Kerim okudu. İBB Mehteran Takımı’nın da yer aldığı etkinlikte; “drone”, “mapping” ve ışık gösterileri yapıldı. Görsel şölenin ardından İskender Paydaş Orkestrası, sahne aldı. (HABER MERKEZİ)