İBB'de kentsel dönüşüm çalışması: Riskli yapılar adresleniyor

İstanbul'da olası bir depremde zarar görecek binlerce yapı kentsel dönüşüm için bekliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu yıl 39 ilçedeki tüm binalarda tespit çalışmalarını tamamlamayı hedeflerken, dönüşümün önünü tıkayan sorunlar için de kolları sıvamış durumda. İBB Deprem Risk Yönetimi Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Tayfun Kahraman, "Çalışmalarımızı hızla sürdürmeye devam ediyoruz" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul'un 39 ilçesinde olası bir depremde hasar görecek binalar için çalışmalarını sürdürüyor. Son verilere göre İstanbul'daki şiddetli bir depremde 53 bin binanın hasar görmesi bekleniyor. Bu binalarda yaşayan insan sayısı ise 174 bin 296 kişi.
Vatandaş kentsel dönüşümde çözüm önerileri için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden çözüm beklemeye devam ediyor. Ancak müteahhit ve vatandaş arasındaki sorunlar, artan konut kredisi faizleri gibi birçok sorun kentsel dönüşümün önünü tıkıyor.

39 İLÇEDEKİ TÜM VERİLER AÇIKLANACAK

Olası bir depremde zarar görecek bina sayılarını güncellemeye devam eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi sorunların çözümü için kolları sıvadı. İBB Deprem Risk Yönetimi Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Tayfun Kahraman, riskli olarak belirledikleri bina sayılarını ve çözüm önerilerini şöyle anlattı: “Bu sayılar daha önce de belirtmiş olduğumuz sayılar. Yapım malzemesi vb. birçok kriter gözetilerek bu tespitler yapılıyor. Bu yapıları şu an yerinde adresliyoruz. Örneğin Avcılar'da hasar tahmininden 4 katı daha fazla riskli, orta riskli yapı tespit ettik. Bu yapıları yerinde tespit etmek çok önemli. Çalışmalarımızı hızla yapmaya devam ediyoruz. İstanbul genelinde bu yıl içerisinde yapılarla ilgili birçok veriyi paylaşacağız, tüm binaları tamamlamayı hedefliyoruz. 39 ilçede bir örnekleme üzerinden gideceğiz. Kentsel dönüşümde afet odaklı en riskli alanları tespit etmeye devam edeceğiz.”

'FİNANS SEKTÖRÜYLE GÖRÜŞMELERİMİZ SÜRÜYOR'

Peki belediye, kentsel dönüşümde vatandaşa nasıl kolaylık sağlayacak, konut kredisinin yükselmesinin ardından kentsel dönüşüm süreci nasıl etkilenecek? Kahraman bu sorulara şu yanıtı veriyor: “Özellikle bu konuda finans sektörüyle görüşmelerimiz devam ediyor. Konut kredilerinde yükselen faizler nedeniyle vatandaşa çözüm önerileri üzerinde çalışmalarımız sürüyor. Ayrıca vatandaş ve müteahhit arasındaki anlaşmazlıklar nasıl giderilebilir gibi sorunların çözümünde aktif rol alacak bir sistem üzerine de çalışıyoruz. Yakın zamanda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız da konuyla ilgili açıklamalarda bulunacak.”

RAPOR MECLİS'E SUNULDU

İBB, iki hafta önce konuyla ilgili hazırladığı raporu Meclis'e sundu. Rapora göre İstanbul'da yaşanacak olası bir şiddetli depremde bugünkü bina yapısı nedeniyle binlerce insan ölecek. En az 53 bin binanın hasar alması beklenirken 40 bine yakın insanın böyle bir depremde ağır yaralanacağı tahmin ediliyor.