İBB Meclisi’nde 'kertenkele dansı' tartışması

İBB Meclisi'nde dans festivali tartışıldı. AK Partili Yücel'in "Bir dans grubu 'kertenkele dansı' yaparken gündem oldu" sözlerine CHP'li Eroğlu "Sanatçıları ötekileştirmememiz gerekir" yanıtını verdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi gündemine, İBB’nin düzenlediği ve sosyal medyada konuşulan “Doğaçlama Dans Festivali” kapsamında dansçıların sergilediği performanslar geldi.

AK Parti Meclis üyesi Ahmet Rasim Yücel, festival konusunda sergilenen performanslardan bahsederek sözlü önerge verdi. Yücel, "Ingo Reulecke'nin gösterisi alaya alınmış ve haber olmuştur. Yine bir dans grubu yolcu vapurunda 'kertenkele dansı' yaparken gündem oldu" şeklinde konuştu.

CHP’li Meclis üyesi Fidan Aslan Eroğlu’nun “Geçtiğimiz mayıs ayında bir sürü konser iptal oldu. Mayıs ayı sanatçılara zulümde seferlik ayına dönüştü. Sanatçılar başımızın tacı. Birtakım ajandalarla onları ötekileştirmememiz gerekiyor” dedi.

YÜCEL: ALAY KONUSU GÖSTERİLER SERGİLEMEK İBB'YE YAKIŞMADI

Saraçhane’deki İBB Başkanlık binasında gerçekleşen İBB Meclisi toplantısında, AK Partili üyesi Ahmet Rasim Yücel, "Doğaçlama Dans Festivali"nde sergilenen performanslardan bahsederek sözlü önergesini okudu.

Yücel, "Hafta sonu İBB tarafından Cemil Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlenen festivalde kamuoyunda ilginç görüntüler gündem oldu. Özellikle Alman dansçı Ingo Reulecke'nin 'Instant Composition' gösterisi ve garip hareketleri alaya alınmış ve haber olmuştur. Yine bir dans grubu yolcu vapurunda bugün kertenkele dansı yaparken de gündem oldu" diye konuştu

"Sanata ve sanatçıya karşı değiliz. Dansı biz de seviyoruz" diyen Yücel, "Doğru ve güzel olanı destekler ve alkışlarız ama sanat diye bu tür alay konusu gösterileri sergilemek İBB’ye yakışmamaktadır” ifadelerini kullandı.

Yücel, Alman dansçı Ingo Reulecke’ye ne kadar ödeme yapıldığını sorarak, önergesinin İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istedi. Önerge başkanlık makamına havale edildi.

OKUL: TÜRKİYE’YE YANLIŞLIKLA MI GELDİ?

İBB 1. Başkan Vekili Zeynel Abidin Okul, önergenin başkanlığa gönderilmesinin ardından “Benim de bir sorum var. O dansı gördüm. Çok şaşırdım. Çözemedim ne olduğunu, bilemiyorum. Biz sanattan mı anlamıyoruz. Arkadaş yanlışlıkla mı geldi Türkiye’ye? Bilgi verirseniz sevinirim” dedi.

Zeynel Abidin Okul

 

EROĞLU: ÖTEKİLEŞTİRMEMEMİZ GEREKİYOR

CHP’li Meclis üyesi Fidan Aslan Eroğlu’nun “Bahsettiğiniz dansçı Ingo Reulecke, doğaçlama, modern dansçı” demesi üzerine mecliste gülüşmeler oldu. Eroğlu bunun üzerine şunları söyledi:

"Gülüyoruz. Gülelim çok güzel ama sanatı doğru ya da yanlış diye ayıramayız. Bu sanatçı, çağdaş dansta dünyanın önde gelen sanatçılarından. Sayısız ödül sahip. Size veya başkasına garip gelebilir. Kendisi bir oyunculuk yüksek okulunun ve Berlin üniversiteler arası dans merkezinin dans bölümünün başında. Kendisi alanında başarılı bir sanatçı. Sürekli alışageldiğimiz sanat dallarını izlersek gelişemeyiz. Birtakım etkinlikler yapıldı. Kontenjanın 20 katı katılmak isteyen oldu. Beğenmeyen beğenmez ama beğenen de çok kişi var. Çok üzüldüğüm bir konu var. Geçtiğimiz mayıs ayında bir sürü konser iptal oldu. Mayıs ayı sanatçılara zulümde seferberlik ayına dönüştü. Oturup çalışıp listesini çıkardım koca 2 sayfa. Çok üzücü bir durum bu. Sanata sanatçıya karşı değiliz. Güzel ve beylik bir cümle ama ayıklayan bir şekilde de sanatı sevmek lazım. Sanatçılar başımızın tacı. Birtakım ajandalarla onları ötekileştirmemiz gerekiyor.”

YILDIZ: 21. YÜZYIL DEĞERLERİNE UYGUN OLMAYAN BİR KONUŞMA

İYİ Partili meclis üyesi Taylan Yıldız ise “Bence bizim burada yaptığımız konuşma 21. yüzyıl değerlerine uygun olmayan bir konuşmaydı. Bazı arkadaşların sanat hakkında küçümseyici gülümsemesini gördük. AK Partili Sayın meclis üyeleri şu an gülüyorlar. Son 200 yılda maddi durumu kötü olarak ölmüş kaç şairimiz, kaç yazarımız var? Döneminde anlaşılamamış kaç sanatçı var? Biz anlamak ya da sevmek zorunda değiliz ama sanat dediğiniz şey çoğunluğun onayıyla yapılan bir şey değildir. Sanatın ne olduğuna karar veremeyiz. Sanata karşı ayrımcı tutumunuzu ben kınıyorum ve değiştirmenizi talep ediyorum” dedi.

OKUL: ANLAMAKTAN ZORLUK ÇEKTİK, ÖNYARGI YOK

Yıldız’ın üzerine konuşan meclis başkan vekili Okul ise “Öyle bir konuşma yaptınız ki herkes sanat düşmanı gibi. Herkes güldü. Bunu da böyle sanat düşmanlığı gibi lanse etmenizi de ben kınıyorum. Hiçbir arkadaşın önyargısı olamaz. Anlamak zorunda da değiliz. Hakikaten o arkadaşın yaptığı gösteriyi anlamakta zorluk çektik. Önyargı yok” diye tepki gösterdi.