Buz tutan gölde sema gösterisi yaptı

Frigya Vadileri arasında buz tutan Emre Gölü'nde kartpostal gibi etkinlik: Sema gösterisi.
Fotoğraf: Afyonkarahisar Valiliği / AA

Afyonkarahisar’ın İhsaniye ilçesine bağlı Döğer beldesinde yer alan tarihi Frigya Vadileri arasında buz tutan Emre Gölü’nde valilik tarafından sema gösterisi düzenlendi. Semazen Bahadır Okyar’ın Emre Gölü’nde gerçekleştirdiği sema gösterisini fotoğraf sanatçısı Çağrı Selek görüntüledi.

Fotoğraf: Afyonkarahisar Valiliği /AA

 

‘FRİGYA’NIN NAZAR BONCUĞU’

Dans eğitmeni ve semazen Okyar, Afyonkarahisar’ın, Konya’dan sonra Mevleviliğin ikinci adresi olduğunu ifade etti: “Bunu yaparak şehrimizdeki Mevlevi kültürüne, inancına ışık tutmak istedik. Benim için çok güzel bir deneyim oldu. Kenarda sema yapmaya hazırlanırken buzun kırılabileceği düşüncesine kapılsam da sema yapmaya başladıktan sonra hiçliğe doğru yolculuğum başladı. Gerçekten benim için unutulmaz bir deneyim oldu.”

Fotoğraf: Afyonkarahisar Valiliği / AA

Fotoğraf sanatçısı Çağrı Selek ise, “Tarihi Frig Vadisi’nin içerisindeki Emre Gölü, yaz mevsiminde olduğu kadar kış mevsiminde de bölgeye güzellik katıyor. Deyim yerindeyse Emre Gölü, Frigya’nın nazar boncuğu. Biz de hem burayı hem de Mevlevi kültürünü birlikte tanıtalım istedik” şeklinde konuştu. (AFYONKARAHİSAR/AA)