Prof. Dr. Rıdvan Ege hayatını kaybetti

Prof. Dr. Rıdvan Ege hayatını kaybetti. Ege'nin cenaze töreni yarın saat 14:00'da yapılacak.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Prof. Dr. Rıdvan Ege, 92 yaşında hayatını kaybetti. Prof. Dr. Rıdvan Ege, yaşa bağlı sağlık sorunları nedeniyle, yaklaşık üç aydır tedavi görüyordu.

Prof. Dr. Ege'nin cenazesi, yarın saat 14.00'te Ufuk Üniversitesi Balgat Kampüsü'nde düzenlenecek törenin ardından, Kocatepe Camisi'nde kılınacak ikindi namazını müteakip, Cebeci Asri Mezarlığında toprağa verilecek.

PROF. DR. RIDVAN EGE KİMDİR?

İlk, orta ve lise eğitimlerini Denizli'de tamamladı. İstanbul Tıp Fakültesi'nden 1948 yılında mezun oldu. Erzincan ve Diyarbakır'da "uçuş hekimi" olarak 3,5 yıl görev yaptı. Genel cerrah olmasının ardından, 1955 yılında ortopedi ve travmatoloji uzmanlığı için ABD'ne gitti. Columbia Üniversitesi'nde aldığı eğitimden sonra 1959 yılında Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı olarak Türkiye'ye döndü. 1961'de GATA'da ilk kez kurulan Ortopedi ve Travmatoloji kliniğinin başına getirildi. 1962'den 1963'e kadar Harvard ve Columbia Üniversiteleri'nde görev yaptı. 1968 yılında yeniden Columbia ve Southern California Üniversitelerinde "el cerrahisi" eğitimi almak üzere görevlendirildi.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı, Ankara ve Gazi Üniversiteleri Senato ve Üniversitelerarası kurul üyeliği, Kazaları Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Gülhane Askeri Tıp Akademisi, Ankara, Antalya ve Gazi Üniversiteleri Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim dalı başkanlıkları, Birleşmiş Milletler, 1981 Sakatlar Yılı teknik yönetmenliği, Dünya Sağlık Örgütü danışmanlığı, Sağlık Bakanlığı danışmanlığı gibi görevlerde bulundu.

111 KİTAP YAZDI, 316 ARAŞTIRMA VE ÇALIŞMA YAYINLADI

Rıdvan Ege, 111 kitap, 316 araştırma ve çalışma yayınladı. Türkçe dışında yayımlanan iki derginin sahibi ve editörü, iki derginin de editörlerinden olmasının yanı sıra, College of İnternational Surgery, IFSSH (Uluslararası El Cerrahisi Dernekleri Federasyonu), EFORT (Avrupa Ortopedi ve Travmatoloji Dernekleri Federasyonu) Yönetim Kurulu ve SICOT International Comitee ile Japon El Cerrahi Derneği Onursal üyesidir. MMOT (Akdeniz ve Ortadoğu Ortopedi ve Travmatoloji Birliği) kuruculuuğu ve 12 yıl başkanlığı görevini yürüten Ege, 8 yıl süreyle de Uluslararası Kazalar ve Trafik Tıbbı Birliği (AATM) Başkanlığı görevinde bulunmuştur.

Rıdvan Ege, 2001 yılında 8'inci Dünya El ve Üst Ekstremite Cerrahi Kongresi, 2005'te 23'üncü Dünya Ortopedi ve Travmatoloji Kongresi Başkanlığı yaptı. Meslek hayatı boyunca ABD, Mısır, Japonya, Nairobi gibi 26 ülkeye konuşmacı olarak davet edildi. Yurt dışında 8 ülkeden birçok madalya, plaket, bilim kurulu onursal üyeliği ödüllendirmeleri alan Dr. Ege, 1999 yılında Ankara'da Ufuk Üniversitesi'ni kurdu.