'Kızlı erkekli konser yapmakla suçlandık'

İranlı Müzisyen Arman Rashidi verdiği bir konser yüzünden hapis cezası aldı. Türkiye'ye kaçan müzisyen Denizli'de sokak müzisyenliği yapıyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İran'dan Türkiye'ye kaçmak zorunda kalan Arman Rashidi, Denizli'de sokak müzisyenliği yaparak geçimini sağlıyor. Rashidi, İran'a geri dönmeyi çok istediğini ama bu koşullarda mümkün olmadığını söylüyor.

3.5 yıl önce Tahran'daki Allame Üniversitesi'nde İşletme Bölümü'nde yüksek lisans yapan müzisyen Arman Rashidi, yaşadığı şehirde küçük çapta bir konser düzenledi. Rashidi'nin konseri yasalara aykırı olmasının yanında siyasi bir faaliyet olarak da yorumlanınca ertesi gün tutuklandı. Emniyette ifadesi alınan Rashidi, mahkemeye çıkarılmak üzere koşullu olarak salıverildi. Rashidi, mahkemede tutuklanacağını düşündüğü için Türkiye'ye kaçtı.

3.5 yıl önce yaşadığı olayın ardından ülkesinden kaçmak zorunda kaldığını anlatan Rashidi, "Orada gizli bir şekilde konser vermek zorunda kaldık. Kızlı erkekli müzik yapmakla suçlandık ve yaptığımızın İslam dışında bir şey olduğunu, yaptığımız işin kötü olduğunu söylediler. Halbuki öyle bir şey yoktu. Konser verebilmek için biraz serbestlik istedik. 3 yıl izin almak için uğraştım. Yoruldum açıkçası, izin almaya gerek duymadan konseri yaptım. Sonra yakalandım, mahkemelik oldum. Mahkemeye kadar serbest bırakıldım. Aileme mahkemeden iyi bir sonuç beklemediğimi, kaçmak istediğimi söyledim. Onlarda yolun açık olsun dedi" diye konuştu.

'HAYALİM GERİ DÖNMEK'

İran'a geri dönmek istediğini, ancak bu koşullarda mümkün olmadığını dile getiren Rashidi, "Bir insan kendi memleketinden çıktığında geri dönmek istemez mi hiç? Ben orada her şeyimi bıraktım. Çocukluğumu, ailemi, dostlarımı her şeyimi bıraktım. Tabii ki geri dönmek isterim, ancak bu şartlarda değil. Daha demokratik bir ülke, daha yaşanılabilir bir ülke istiyorum. İnsanlar daha rahat yaşasınlar istiyorum. Gerçekten özgür olsun insanlar. Kimse, müzik yaptığı için yurtdışına kaçmak zorunda kalmasın. Barış, kardeşlik her insanın istediği bir şey. Ancak, kim olsa, kendi ülkesi, vatandaşları için bir şeyler yapmak, bir şeyler çalmak, söylemek ister. Ben de İran'a geri dönmeyi çok isterim ama bu devirde bunu yapabileceğimi zannetmiyorum" dedi. (DHA)