Hataylılar madene karşı: Yasağa rağmen Hüyük'e girildi

Hatay'ın Arsuz ilçesinde bulunan Hüyük Mahallesi'nde krom madeni projesi için yapılacak halkı bilgilendirme toplantısı öncesi Arsuz Kaymakamlığı, ilçede eylem ve gösteri yasağı olduğunu duyurdu. Mahalleye girişler sabah saatlerinden itibaren jandarmalar tarafından kapatılırken, patika yollardan gelen Hataylılar maden projesini protesto etmek için toplandı.

Google Haberlere Abone ol

Burcu Özkaya Günaydın

HATAY - Hatay'ın Arsuz ilçesi Hüyük Mahallesi'nde Krommer Madencilik Şirketi tarafından açılmak istenen krom madeni projesi için çevresel etki değerlendirme (ÇED) süreci Hatay halkının tepkisine rağmen devam ediyor. Mahallede yapılacak halkı bilgilendirme toplantısı öncesi Arsuz Kaymakamlığı, korona virüsü gerekçesiyle toplantı ve gösterilerin yasaklandığını açıkladı.

Maden projesine karşı olan Hataylılar, yasağa rağmen bilgilendirme toplantısının yapılacağı ve jandarma tarafından yolları tutulan mahalleye giriş yaptı. Jandarmanın kapattığı yollardan geçemeyenler patika yol, limon bahçeleri, derelerin içinden geçerek mahalleye ulaştı.

10.30'da başlayan toplantı yoğun katılım ve protestolar altında gerçekleşti. 45 dakika süren görüşmelerin sonunda toplantı tutanağına, "Toplantı yapılamadı" yazıldı.