Hasankeyf'te tarihi alanda yeniden yıkım başladı

Hasankeyf'te tarihi alanda yıkım yeniden başladı. Saha Vadisi etrafında kurulacak köprü ve yürüyüş parkurları için kepçeler yeniden devreye girdi.

Google Haberlere Abone ol

Metin Yoksu

BATMAN - Batman'da Ilısu Barajı nedeni ile sular altına bırakılan 12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf'te yıkım yeniden başladı.

Geçtiğimiz yıl tamamen su altında bırakılan, tarihi alanları betona gömülen antik kent Hasankeyf'te yapılan "peyzaj" ile "düzenleme" çalışmaları geçtiğimiz ay, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Batman'a gelişi sonrası yeniden hızlandı ve tarihi alanda yıkım başladı.

Elektrik üretimi nedeniyle suların kademeli olarak çekilmesi ile birlikte Hasankeyf'te birçok yapı yeniden gün yüzüne çıktı. Suların çekilmesi ile gün yüzüne çıkan yapılar, geçtiğimiz aylarda "düzenleme" ve yıkım tehlikesi olabileceği gerekçesiyle evler de dahil olmak üzere yıkıldı. Erdoğan'ın ziyareti sonrası devam eden çalışmalarda, Saha Vadisi etrafında kurulacak köprü ve yürüyüş parkurları için kepçeler yeniden devreye girdi.

ARKEOPARK BÖLGESİNDE BİTMEYEN ŞANTİYE

Yeni yapılan Hasankeyf Müzesi'nin Arkeopark alanına inşa edilen bölgeye getirilen anıt eserlerin taşınmalarından bu yana etrafında yapılan peyzaj ve düzenleme çalışması bir yıldan uzun süredir devam ediyor.

Hızlanan peyzaj çalışmaları için ise birçok yere yeniden şantiye ve iş güvenliği için tabelalar yerleştirildi. Anıt eserlerin etrafında son haftalarda kamyonların geliş gidişleri artış gösterirken kepçeler de eserlerin bulunduğu alanda peyzaj için çalışıyor.

MAĞARA BÖLGESİNDE YOL ÇALIŞMASI

Antik kentin su altında kalmayan bölgesinde yer alan, halk arasında "Bine late"-"Kale Altı" olarak bilinen bölgede ise yıkım çalışmaları kepçelerle başladı.

Saha Vadisi ile Kale Altı'nı birbirine bağlayacak alanda köprü projesi için harekete geçen kepçeler yürüyüş parkuru için "engel" teşkil ettiği düşünülen kaya parçalarını yıkmaya başladı. Yıkım çalışmalarını sürdüren yetkililerden edinilen bilgiye göre yapılacak yürüyüş parkuru için mağaralarda da çalışma yapılabilir.

Yıkım çalışmaları devam ederken, bir yandan da yetkililer tarihi Hasankeyf Kalesi'nin de ziyaretçilere geçtiğimiz günlerde açıldığını duyurdu. (DUVAR)

Etiketler hasankeyf tarih yıkım