‘Hamza Yerlikaya’nın adı okullardan silinecek mi?’

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, sahte lise diploması kullanarak üniversiteye kayıt yaptırdığına ilişkin mahkeme kararı ortaya çıkan Hamza Yerlikaya’nın adının verildiği iki okuldan ve sosyal tesisten silinmesini talep ederek, soru önergesi verdi.

Hamza Yerlikaya
Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı ve Vakıfbank Yönetim Kurulu Üyesi Hamza Yerlikaya'nın lise diplomasının sahte olduğuna ilişkin mahkeme kararıyla ilgili haberlere  ‘unutulma hakkı’ gerekçe gösterilerek erişim engeli getirilmesine tepki gösteren CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, “Sahte diploma haberlerine erişim engeli getirildiğinde sahte diploma gerçek mi olacak? Mahkeme kararı yok hükmünde mi sayılacak? İnsanların hafızları mı silinecek? Sen unutturmaya çalışsan da Google unutmaz” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Kaya, “Eğitim camiasından, eğitim sendikalarımızdan ve eğitime gönül veren vatandaşlarımızdan sahte diploma kullanan Hamza Yerlikaya’nın adının okullarımızdan ve sosyal tesislerden kaldırılması yönünde yoğun talep gelmektedir” ifadelerini kullandı.

Yerlikaya'nın adı, memleketi Sivas'ta bir ortaokula, Konya'da ise liseye verilmişti.

Kaya’nın Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan yanıt talep ettiği sorular şu şekilde:

-Sahte diploma kullanan Hasan Yerlikaya’nın adı okullarımızdan ve sosyal tesislerden silinecek midir?

-Sahte diploma alıp üniversiteye kayıt yaptıran bir kişinin adının okullarımızda kalması eğitimin ruhuna aykırı değil midir?
(DUVAR)