Koca: Korona salgınındaki düşüş sürdürülebilir olmadı

Korona virüsü salgınının son bir haftadır kontrol altında olduğunu belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Covid-19 tedbirlerine riayet edilmediğini söyledi. Virüsün hafife alındığını ifade eden Koca, "Bir dönem kurallara sıkı sıkı uyarak yaşadığımız belirgin düşüş ne yazık ki sürdürülebilir olmadı" diye konuştu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Sağlık Bakanı Fahrettin Koca korona virüsü salgınıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Hastalığı hafife almak, temizlik maske ve mesafe kurallarına riayet etmemek bizi tekrar istemediğimiz tablolarla karşı karşıya bıraktı" ifadelerini kullandı. Samsun Valiliği'nde konuşan Koca, Samsun'un Covid-19 ihtiyaçlarını değerlendirdi.

"6 aydır korona virüsü salgınıyla mücadele ediyoruz. Bir dönem kurallara sıkı sıkı uyarak yaşadığımız belirgin düşüş ne yazık ki sürdürülebilir olmadı" diye konuşan bakan, "Hasta sayımız ve kayıplarımız yeniden artmaya başladı. Bu durum sadece Türkiye için değil, tüm dünya için geçerli. Hasta sayılarımızda artış bildiğiniz gibi her bölgemizde aynı oranda değil. Bazı illerimizde istemediğimiz artışlar görürken bazı illerimiz ve bölgelerimizde ise sağlam tedbirler ve vatandaşlarımızın duyarlılığı sayesinde salgını kontrol altında tutabiliyoruz" dedi.

Son bir haftadır vaka artış hızının kontrol altına alındığını belirten Bakan Koca, rehavete kapılmama çağrısı yaptı. Koca, "Geçtiğimiz haftalarda çeşitli bölgelerdeki hastanelerdeki yoğunluk sizlerin de malumu. En belirgin olarak Orta ve Doğu Anadolu illerimizde olsa da bütün büyükşehirlerimizde zaman zaman sıkıntılarımız oldu. Valilerimizle, il müdürlerimizle, başhekimlerimizle ve sağlık ordumuzla yürüttüğümüz sıkı koordinasyonla mücadelemizi sürdürüyoruz" ifadesini kullandı.

Türkiye genelinde temaslıların taramasını ortalama 13 saate kadar indirdiklerini belirten Koca, "Samsun'da ise son bir haftada temaslı takiplerimiz 9 saate inmiş oldu" diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR