Anayasa Mahkemesi 'çoklu baro' yasasını 1 Ekim'de görüşecek

Anayasa Mahkemesi (AYM) 'çoklu baro' düzenlemesine ilişkin CHP'nin iptal başvurusunu 1 Ekim’de esastan görüşecek. AYM 'durdurma' talebini reddetmişti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Anayasa Mahkemesi, 'Çoklu baro' yasası diye anılan düzenlemeye ilişkin durdurma ve iptal başvurusunu esastan görüşmek üzere gündemine aldı.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) ve 80 baronun karşı çıktığı, muhalefetin “hayır” dediği “Çoklu baro” teklifi tüm itirazlara karşın AKP ve MHP oylarıyla kabul edilerek yasalaşmıştı. Çoklu baro düzenlemesinin yasalaşması ardından CHP, AYM’ye yürütmeyi durdurma ve iptal başvurusu yapmıştı. 23 Temmuz’da başvurunun ilk incelemesini yapan AYM, usul yönünden eksik tespit etmemiş, yürütmeyi durdurma kararını ise reddetmişti.

Anayasa Mahkemesi (AYM) 1 Ekim'de kamuoyunda “çoklu baro” düzenlemesi olarak bilinen kanun değişikliğinin iptali istemini esastan görüşecek.

İSTANBUL’DA BAŞVURU YAPILDI

Düzenlemeyle, 2 bin imzaya ulaşılmasıyla baro kurulabilmesinin yolu açılmıştı. İstanbul'da ikinci baronun kurulması için 2 binin üzerinde avukatın imzasıyla Türkiye Barolar Birliği'ne başvuru yapıldı. Ankara’da ise iktidara yakın avukatlar 2 bin imza sayısına ulaşamadı. (HABER MERKEZİ)

Etiketler CHP Anayasa AYM barolar