Portakal hakkında 'cumhurbaşkanına hakaret'ten iddianame hazırlandı

Fatih Portakal'ın "bankaların itibarını zedelediği" iddiasıyla yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü. Savcı, Portakal'ın aynı paylaşımıyla ilgili cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla hazırlanan iddianamenin davayla birleştirilmesini talep etti. Mahkeme, iddianamenin incelenmek üzere dosya arasına alınmasına karar verdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Gazeteci Fatih Portakal, sosyal medya hesabından "bankacılık sektörüne olan güveni sarsabilecek paylaşımda bulunduğu" gerekçesiyle 3 yıla kadar hapis istemiyle açılan davada hakim karşısına çıktı.

İstanbul 46'ncı Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmaya Fatih Portakal katıldı. Duruşmada, müşteki Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) avukatları ve sanık avukatları da hazır bulundu.

PORTAKAL: HER İNSANIN SORACAĞI BASİT BİR SORU

Duruşmada savunması alınan sanık Portakal, sosyal medya paylaşımını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sözü üzerine söylediğini belirtti.

Portakal, "Gazeteci olmasına gerek yok. Bir insanın sorgulaması gereken bir soru. Mustafa Kemal Atatürk 1921’li yıllarda Tekalif-i Milliye kararlarını hayatımıza geçirmişken, milli yükümlülükleri sonradan ödenmek kaydıyla insanlardan istemişken, Sayın Cumhurbaşkanı’nın 2020 yılında söylemesi şu soruyu getirdi: 'Acaba bir şeyler mi istenecek'. Bu, bir gazeteci değil sadece dışarıdan bir insanın soracağı basit bir soru" dedi.

'DURUM TESPİTİ YAPTIM, BANKAYLA HUSUMETİM OLAMAZ'

Kurduğu cümlenin her sözcüğünü seçerek kullandığını dile getiren Portakal, "Yaptığım işten dolayı o iletiyi yazarken her sözcüğünü düşündüm. El koyma kelimesini özellikle kullanmadım. ‘İster mi?’ diye soruyorum. Mustafa Kemal Atatürk, 1921’de o zaman bir kısım vatandaşların mallarına iade edilmek kaydıyla el koyulacağını söylemiş ama benim aklıma bu gelmedi. ‘Tekalif-i Milliye’ye atıf varsa da el konulacağına dair bir söylem yoktur. 2020’de bu mümkün değil. Serbest piyasa ekonomisi ortada. Acaba şu olabilir mi ‘Fatih ne kadar mevduatın var istersen ver sonra karşılığını ödeyeyim’ sadece soru soruyorum. Bu durum tespiti. Bankayla husumetim olamaz. Hakaretim olamaz" diye konuştu.

Durum tespiti yaptığını söyleyen Portakal, hakkındaki suçlamayı kabul etmeyerek beraatini talep etti.

Fatih Portakal’ın savunmasının ardından söz alan sanık avukatı Ece Günay, suçun maddi ve manevi unsurunun oluşmadığını söyleyerek müvekkilinin beraatini istedi.

Müşteki Bankacılık ve Denetleme Kurulu (BDDK) avukatları da söz alarak, şikayetlerinin sürdüğünü dile getirdi.

SAVCI, DAVANIN 'HAKARET' İDDİANAMESİYLE BİRLEŞTİRİLMESİNİ İSTEDİ

Hakim, aynı paylaşım nedeniyle Fatih Portakal hakkında "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan iddianame düzenlendiğini, iddianamenin birleştirilme talebi ile yargılaması yapılan dava dosyasına gönderildiğini, ancak iddianamenin kabul ya da reddine ilişkin değerlendirmenin ise henüz yapılmadığını söyledi.

Beyanların ardından görüşü sorulan cumhuriyet savcısı, müşteki kurum (BDDK) vekillerinin suçtan zarar görme bakımından katılma taleplerinin kabul edilmesini ve Cumhurbaşkanına hakaret suçundan bir dosya olduğunu görülen dava ile arasında hukuki ve fiili irtibat bulunduğunu belirterek dosyaların birleştirilmesini talep etti.

Erdoğan ve BDDK'den Fatih Portakal hakkında suç duyurusuErdoğan ve BDDK'den Fatih Portakal hakkında suç duyurusu

MAHKEME İDDİANAMEYİ İNCELEME KARARI ALDI

Ara kararını açıklayan mahkeme, BDDK’nın davaya katılma talebini kabul etti.

Mahkeme, Portakal hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca birleştirme talebi ile gönderilen iddianamenin incelenmek üzere dosya arasına alınmasına, dosyaların birleştirilmesi durumunda taraflara tebliğine karar vererek, duruşmayı erteledi.

NE OLMUŞTU? 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6 Nisan'daki bakanlar kurulu toplantısının ardından konuşma yapmıştı. Erdoğan, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti, kurum ve imkanlarıyla 83 milyon vatandaşının istisnasız tamamının yanındadır. Milletimizin devlete olan birliği ile dayanışma için şükranlarımı sunuyorum. Türk milleti Gazi Mustafa Kemal imzasıyla yayınlayan Tekalifi Milliye emirleriyle varını yoğunu ortaya koymuş millettir" demişti.

Twitter hesabından paylaşım yapan Fatih Portakal ise "Tekalifi Milliye hatırlatılıp 'zor günlerden geçiyoruz' denilerek mevduatı veya tasarrufu olanlardan para istenmesin bir de! Korona sonrası ödeyelim derlermiş bir de! Olmaz olmaz diyemiyorum maalesef!" ifadelerini kullanmıştı.

Paylaşım nedeniyle BDDK, Bankacılık Kanunu'nun "itibarın korunması" başlıklı maddenin ihlali; Erdoğan'ın avukatları ise "cumhurbaşkanına hakaret" iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuştu.

BDDK'nin şikayeti üzerine iddianame hazırlanmış Fatih Portakal hakkında 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Portakal'ın paylaşımını, Türkiye'nin korona virüsü (Covid-19) salgınıyla mücadele ortamı içerisinde yaptığı belirtildi.

İddianamede, "Bankacılık Kanunu'nun 74. madde gerekçesi ve ülkemizin Kovid-19 ile yaptığı mücadele ortamı dikkate alındığında, şüphelinin yaptığı paylaşımın, bankalarda mevduatı ve tasarrufu bulunan mudilerin paralarını devlet tarafından koronavirüs salgını bahane edilerek istenebileceğine, salgın sonrası ise geri ödenebileceğine yönelik algı ve kanaat oluşturmaya yönelik olduğu, bu durumun bankacılık sektörüne olan güveni sarsabilecek mahiyette bulunduğu kanaatine varılmıştır" ifadelerine yer verildi. (İSTANBUL/AA)