Soylu'dan Atay'a hakaretamiz yanıt

TİP Hatay Milletvekili Barış Atay, Siirt’te intihar girişiminde bulunduktan sonra kaldırıldığı hastanede vefat eden 18 yaşındaki İpek Er’e "nitelikli cinsel saldırı" suçlaması ile tutuklanan ve sonrasında tahliye edilen Musa Orhan'ı kastederek, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya "Sen bir seri tecavüzcüyü korudun, kolladın" dedi. Soylu ise, Atay'ın tweetine, "Benden 'tecavüzcü kollayıcı' olmaz da senden tam tecavüzcü olur" diyerek yanıt verdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Şırnak’ta 18 yaşındaki İpek Er'e cinsel saldırıda bulunmaktan yargılanan Uzman Çavuş Musa Orhan'a ait olduğu iddia edilen telefon mesajları ile ilgili Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Barış Atay paylaşımda bulundu.

Atay, söz konusu mesajlaşmaları alıntılayarak, sosyal medya hesabından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu etiketledi ve "Sen bir seri tecavüzcüyü korudun, kolladın. Hayatın boyunca her fırsatta yüzüne vurulması, asla unutmaman için uğraşacağız" diye yazdı.

Süleyman Soylu kısa bir süre sonra sosyal medya hesabından Barış Atay'a cevap verdi. Soylu paylaşımında, "cinsel saldırı" suçlamasıyla hakkında fezleke hazırlanan ve HDP'den ihraç edilen Tuma Çelik’i hatırlatarak, "Tecavüzcü PKK yöneticilerinin talimatıyla HDP'den milletvekili olan PKK ve DHKP-C artığı; Benden 'tecavüzcü kollayıcı' olmaz da Senden tam tecavüzcü olur... Tuma’nın kollayıcısı Dikkat yakalanma...” ifadelerini kullandı.

Soylu'nun sözlerinin ardından TİP tarafından yapılan, "İçişleri Bakanı haddini bilmelidir" başlıklı bir açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"İçişleri Bakanlığı'na Saray tarafından atanmış, ikbali tek adamın iki dudağının arasında olana bir bürokratın görevi, seçilmiş milletvekillerine hakaret etmek değildir. Türkiye'nin kadın katillerinin, tecavüzcülerin sokaklarda elini kolunu sallaya sallaya dolaştığı bir ülke haline gelmesinde birinci derece sorumluluğu olan kişi Süleyman Soylu'dur. İstifa etmeyi bile beceremeyen İçişleri Bakanı haddini bilmelidir." (HABER MERKEZİ)