İstanbul'da ikinci baro için ilk adım

İstanbul’da ikinci baronun kurulması için kamuoyuna açık ilk toplantı yapıldı; Vaatler anlatıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 'Çoklu Baro' yasasının yürürlüğe girmesinin ardından avukat sayısının 5 bini aştığı illerde 2 bin imza birden fazla baro kurulmasının önü açıldı. İkinci baro için ilk girişim İstanbul’dan geldi. Hukukun Üstünlüğü Platformu’nda yer alan 9 avukat oluşumunun kuracağı ikinci baro için Uranüs İstanbul Topkapı Otel Pera Salonu’nda açıklama yapıldı. Kurulcular kurulu üyelerinin, yaptığı ortak açıklamada yeni yasal düzenlemeyle ilgili “İstanbul Barosu’nda yıllardır gerçekleştirilen baro seçimlerinde seçilme hakları bakımından sistemin getirdiği temsil edilemezlik çıkmazı bu yasa ile aşılmış, diğer bir deyişle baro özgürleştirilmiştir” denildi.

İstanbul 2 No’lu Baro Kurulucular Kurulu üyeleri Necati Ceylan, Niyazi Paksoy, Cavit Tatlı ve Şengül Karslı'nın katıldığı toplantıda “ Yargılamanın adil olmadığı bir yerde hukuk devletinden söz edilemez. Bu gerçekler ışığında, yargılama, savunma ve adaletin doğru tecellisi için en büyük görev barolara düşmektedir” ifadeleri kullanıldı.

VAATLER SIRALANDI

Yeni baronun hukukun üstünlüğünü esas alacağının altı çizilen açıklamada  yapılacaklar şöyle sıralandı:

- Avukatların görevleri gereği bulundukları karakollar, ceza ve tutukevleri başta olmak üzere tüm resmi kurumlarda gereken saygıyı görmesi ve görevini gerektiği gibi ifa edebilmesi için çalışan bir baro olacaktır.

- Şeffaf ve birlikte yönetme anlayışını hakim kılarken geleceğimiz olarak gördüğümüz stajyer ve genç avukatları mesleğe hazır hale getirecek donanıma kavuşturulması için çalışan bir baro olacaktır.

- Gelişimden ve çözümden yana olup yapısal sorunlarımızın çözümü, mesleki kazanımları artırma kararlılığı içerisinde olan bir baro olacaktır.

- Hiç kimseden, hiçbir ayrıcalık beklentisi içinde olmadan avukatlık mesleğinin icrası için haklarımızın sonuna kadar sahip çıkılacağı bir baro olacaktır.

- Meslektaşlarımızın gerektiği gibi temsil edilebildiği, karar süreçlerine dahil edildiği, bir baro olacaktır. Hukuk devleti, yargılama ve savunma (avukatlık) mesleğinin tahkimi konularında barolar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlar ile birlikte ve dayanışma içinde hareket eden bir baro olacaktır.

2 BİNİ BULMASI GEREKİYOR

İstanbul’da kurulacak ikinci baro için Türkiye Barolar Birliği’nin UHAP sistemindeki yeni baro katılım talebi dilekçesinin doldurulması ve toplam dilekçe sayısının 2 bini bulması gerekiyor. (ANKA)