Entübe ve yoğun bakımdaki hasta sayısı tablodan çıktı: Bunun adı saklamaktır

Sağlık Bakanlığı tarafından günlük açıklanan ‘Türkiye Günlük Korona Virüsü Tablosunda’ ilk kez yoğun bakım ve entübe hasta sayısına yer verilmedi. ‘Ağır hasta sayısı’ ve ‘Hastalarda Zatürre Oranı’ başlıklarının eklendiği tabloya ilişkin TTB Başkanı Sinan Adıyaman, “Bunun adı saklamaktır. Çünkü aktif vaka sayısı ve yoğun bakımda yatan hasta sayısı oranı dünya standartlarına göre yüksek. Bu oran yüzde 2’nin altında olması gerekirken Türkiye’de yüzde 10. Bu da çok çok yüksek. Bu da testleri negatif olan ama klinik ve radyolojik olarak pozitif olan hastaların varlığını gösteriyor” dedi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA- Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından Covid-19 salgınına ilişkin yaptığı açıklamada "Türkiye Günlük Korona Virüsü Tablosu"nda, bundan sonra, salgın boyunca oluşan uluslararası standarda uygun olarak, ağır hasta sayısı da verilecek. Yeni ve toplam hasta sayısına ek olarak, seyir hakkında detaylı bilgi sunması için zatürre oranı gösterilecek" ifadelerine yer verdi.

Bakanlığın pandeminin ilk gününden bu yana açıkladığı günlük vaka, test, entübe ve yoğun bakımdaki hasta sayılarını içeren tablosunda ilk kez, yoğun bakımda yatan hasta sayısı ve entübe hasta sayısı yer almadı.

Koca’nın "vaka tablosunu uluslararası standartlara uygun açıklayacağız” ifadelerine tepki gösteren Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Sinan Adıyaman, "Salgın başlayalı beş ay oldu. Birçok ülkede birinci dalga bitti ikinci dalga gelmek üzere. Türkiye daha birinci dalgayı bastıramadı. Uluslararası standartlara uymak beşinci ayda mı Sağlık Bakanlığı’nın aklına geldi. O zaman, Dünya Sağlık Örgütü’nün söylediği gibi testleri negatif olan ama klinik ve radyolojik olarak Covid-19 tanısı alıp tedavisi gören, ilaçları da Sağlık Bakanlığı tarafından verilen hasta sayısını da açıklasınlar” diye konuştu.

‘DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ'NÜN KODLARINI KULLANSINLAR’

Günlük vaka tablosunda yoğun bakımda yatan hasta sayısı ve entübe hasta sayısı yerine ‘Ağır hasta sayısı’ ifadesiyle veri paylaşılmasına ilişkin ise Adıyaman, "Bunun adı saklamaktır. Çünkü aktif vaka sayısı ve yoğun bakımda yatan hasta sayısı oranı dünya standartlarına göre yüksek. Bu oran yüzde 2’nin altında olması gerekirken Türkiye’de yüzde 10. Diyarbakır’da yüzde 15. Bu da çok çok yüksek. Bu da testleri negatif olan ama klinik ve radyolojik olarak pozitif olan hastaların varlığını gösteriyor. Uluslararası standarda uygun yapacağız diyorlar. Sağlık Bakanı’na çağrıda bulunuyorum. Uluslararası standarda uygun yapacaksa lütfen Dünya Sağlık Örgütü’nün kodlarını kullansınlar" dedi.

‘ANKARA EN YOĞUN OLDUĞU ZAMANDAN DAHA YOĞUN’

Türkiye'nin pek çok ilinde yoğun bakımda yatan hasta sayısının artığını belirten Adıyaman, “Hasta çok ama testleri negatif olan klinik ve radyolojik olarak birçok hasta var. Testleri negatif olduğu için açıklanmıyor. Sağlık Bakanlığı gerçek rakamları gizleme çabası içerisinde” dedi.

Hükümetin 1 Haziran tarihinden itibaren hayata geçirdiği normalleşme adımları nedeniyle vaka sayısında düşüş yaşanmadığını belirten Adıyaman sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yeni açılma hızlı yapılmasaydı biz şu anlarda günlük 300 vakanın altına düşmesini bekliyorduk. Ama böyle yapılmadı. Toplum sağlığı gözetilmeden ekonomik ve siyasi çıkarlar göz önüne alındığı için bu hale geldik. Birinci basamak bastırılamadı ve salgında büyük bir hızlanma var. Bunu biz Ankara’da İstanbul’da görüyoruz. Ankara şu an en yoğun olduğu zamandan daha yoğun. Bayramdan sonrasını düşünmek istemiyoruz ama toplumsal hareketliliğin azaltılması gerekiyor.”