Ayasofya kararı emsal oldu: Atatürk Orman Çiftliği aslına rücu edilsin

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Danıştay’ın Ayasofya gerekçesini emsal göstererek Atatürk Orman Çiftliği için aslına rücu süreci başlatıyor. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "Atatürk Orman Çiftliği alanlarının başta Kaçak Saray, Ankapark, ABD büyükelçiliği olmak üzere tüm sınırlarını Atatürk’ün şartlı bağışına ve vasiyetine uygun hale getirilmesini isteyeceğiz. Herkesi bu davaya müdahil olmaya çağıracağız" dedi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA- Danıştay’ın UNESCO dünya miras listesinde olan Ayasofya’nın müze statüsünün ortadan kaldırılması ve ibadete açılması kararının gerekçesi, gözleri Atatürk’ün vasiyetine ve şartlı bağışına aykırı olarak yıllardır hukuksuz bir şekilde talan edilen Atatürk Orman Çiftliği’ne (AOÇ) çevirdi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Danıştay’ın kararını emsal göstererek, Atatürk Orman Çiftliği'ndeki başta Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Ankapark ve ABD Büyükelçiliği olmak üzere Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyetine uygun olmayan tüm kullanımlar için hukuk mücadelesi başlatıyor.

MİMARLAR ODASI'NDAN ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ İÇİN DAVA

Konuya ilişkin açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine yönelik Bakanlar Kurulu kararının iptaline karar veren Danıştay 10. Dairesi, gerekçesinde Ayasofya'nın Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı mülkiyetinde bulunduğu, vakıf senedindeki cami vasfı dışında kullanılamayacağı ve başka bir amaca özgülenmesinin hukuken mümkün olmadığı sonucuna varmıştı. Atatürk Orman Çiftliği’nde Atatürk, kendi mal varlığını arazilerin ıslah edilmesi, düzenlenmesi, çevrenin güzelleştirilmesi, ucuz ve temiz gıdanın üretilmesi için halkına vakfetmiş durumda. Atatürk Orman Çiftliği’nde Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyetini ihlal davamızda yargı, ülkenin kurucusu Atatürk’ün iradesini esas almaz iken mevzu bahis 450 yıl önceki vakıf mülkiyeti olunca vakfedenin iradesinin esas alınması gerektiğine hükmetmiştir” dedi.

'DAVAYA HERKESİN MÜDAHİL OLMASINI İSTEYECEĞİZ'

Atatürk Orman Çiftliği alanlarında da Danıştay’ın kararını emsal göstererek hukuki süreç başlattıklarını ifade eden Karakuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İlgili kurumlara resmi yolla başvurup Atatürk Orman Çiftliği alanlarının başta Kaçak Saray, Ankapark, ABD büyükelçiliği olmak üzere bağış zamanındaki tüm sınırlarını Atatürk’ün şartlı bağışına ve vasiyetine uygun hale getirilmesini isteyeceğiz. Anayasa ve İdare hukukçularıyla süreci değerlendirdik, aşamaları belirledik, hazırlığa başladık. Bu dava sadece Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin davası olmayacaktır. Bu dava Cumhuriyetin, bu ülkenin kurucusunun imzasının arkasında duranların davası olacaktır. Herkesin müdahil olmasını isteyeceğiz."