Görüntüler yayınlandı: Ecevit Sovyetler Birliği'nde

Bülent Ecevit'in 1978 yılında başbakan olarak Sovyetler Birliği'ne yaptığı ziyaretin görüntüleri yayınlandı. Görüntülerde Ecevit ve eşinin ülkede yaptıkları görüşme ve ziyaretler aktarılıyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği, eski Başbakan Bülent Ecevit'in 1978 yılında Sovyetler Birliği'ne gerçekleştirdiği ziyaretin arşiv görüntülerini yayınladı. Videoda, Ecevit'in Sovyet yönetiminin daveti üzerine Moskova'yı ziyaret ettiği ifade ediliyor ve temasları sırasında çekilen görüntüler yer alıyor.

Daha önce de Sovyetler Birliği’ni defalarca ziyaret eden Ecevit'in Sovyet halkları tarafından, iki ülke arasındaki iyi komşuluk ilişkileri geliştirilmesini isteyen ve uluslararası politikada yumuşama sürecinin devam ederek silahlanma yarışına son verilmesini savunan bir politikacı olarak tanındığı ifade edilen videoda, başbakanın ve eşi Rahşan Ecevit’in, dönemin Sovyetler Birliği Başbakanı Aleksey Kasıgin ve Dışişleri Bakanı Andrey Gromıko tarafından karşılanması yer alıyor.

Sovyetler Birliği-Türkiye ilişkilerinin başladığı 1920’li yıllara uzandığı, cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk dış politika eyleminin, Sovyetler Birliği kurucusu Vladimir Lenin’e, iki ülke arasında diplomatik ilişkileri kurma teklifini içeren mektup göndermesi olduğu hatırlatılan videoda, "Sovyetler Birliği’nin, Türkiye Cumhuriyeti’ni tanıyan ilk ülke olduğu ve tereddütsüz diplomatik ilişki kurarak destek verdiği" ifade ediliyor.

Sputnik'in aktardığına göre videoda resmi karşılama töreninin ardından Ecevit’in Kızıl Meydan ve çelenk bıraktığı Lenin Mozolesi'ni ziyareti, Kremlin’deki görüşmeler, Moskova’nın en büyük müzelerinden birinde Türk ressamlarının çalışmalarının yer aldığı serginin açılışı, yine Moskova'daki VNDH Fuar ve Sergi Merkezi’nde uzay fuarı ziyareti ile Moskova ziyaretinin ardından Sovyetler Birliği Başbakan Yardımcısı İvan Arhipov eşliğinde Kiev’e ziyaret görüntüleri yer alıyor.