RTÜK, Sevda Noyan kararını yarın verecek

RTÜK, Ülke TV’de "Bizim aile şöyle bir 50 kişiyi götürür. Ayaklarını denk alsınlar. Benim listem hazır” diyen Sevda Noyan'ın sözleriyle ilgili kararını yarın verecek. İzleme Dairesi raporunda yer aldığı gibi "yayınlar toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez veya toplumda nefret duyguları oluşturamaz" maddesi uygulanırsa kanala yüzde 2 ila 5 arasında idari para cezası, 1 ila 5 arasında program durdurma cezası verilebilir.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Ülke TV'de Esra Elönü tarafından hazırlanan "Arafta Sorular" programına konuk olan yazar Sevda Noyan’ın darbe iddialarıyla ilgili olarak "15 Temmuz kursağımızda kaldı, istediklerimizi yapamadık. Bizim aile 50 kişiyi götürür. Ayaklarını denk alsınlar. Bizim sitede hâlâ 3-5 var, benim listem hazır” sözleri nedeniyle hazırlanan raporu görüşerek karara bağlayacak.

RTÜK Üyeleri İlhan Taşçı ve Ali Ürküt, Noyan’ın sözleri üzerine RTÜK Başkanlığına başvuru yaptı. Başvurularda “Yayınların ırk, dil, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemeyeceği veya toplumda nefret duyguları oluşturamayacağı" hatırlatılarak söz konusu yayınlar için değerlendirme raporları hazırlanarak ceza verilmesi istendi.

RTÜK BAŞKANI ŞAHİN’DEN İKİ FARKLI AÇIKLAMA

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Ülke TV'de ölüm listesi hazırladığını söyleyen Noyan’la ilgili ilk olarak “Cezalandırmak gibi bir pozisyonda değiliz” açıklaması yaptı.

Gelen tepkilerin ardından bir açıklama daha yapan Şahin, bu kez RTÜK ilkeleri bakımından yayının kabul edilemez olduğunu söyledi. Şahin’in bu açıklamasının ardından söz konusu başvuruların yarın (22 Mayıs) saat 14.00’de toplanacak RTÜK gündemine alındı.

RTÜK Başkanı'ndan, Sevda Noyan'ın sözleri için geri adım: Kabul edilemezRTÜK Başkanı'ndan, Sevda Noyan'ın sözleri için geri adım: Kabul edilemez

İZLEME DAİRESİ RAPORU: YAYINLAR KİN VE DÜŞMANLIĞA TAHRİK EDEMEZ

Sosyal medya hesabından açıklama yapan RTÜK Üyesi İlhan Taşçı, RTÜK’ün yarın kararını vereceğini hatırlatarak, “İzleme Dairesi raporunda, programa ‘yayınlar toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez veya toplumda nefret duyguları oluşturamaz’ maddesinin ihlalinden ceza istedi” dedi.

Dairenin raporuna göre ceza uygulanırsa kanala yüzde 2 ila 5 arasında idari para cezası, 1 ila 5 arasında program durdurma cezası verilecek.

NOYAN İFADE VERDİ

Ülke TV'de yayınlanan, Esra Elönü'ün sunduğu 'Arafta Sorular' programında, “…15 Temmuz kursağımızda kaldı. Vallahi yapamadık istediklerimizi. Boş bulunduk. Yanlış anlaşılmasın, doğru anlaşılsın. Bizim aile bir 50 kişiyi götürür, onu söyleyeyim yani. Biz çok donanımlıyız bu konuda, maddi manevi olarak. Ayaklarını denk alsınlar. Bizim hâlâ sitede var 3-5. Benim listem hazır açıkçası” şeklindeki sözler nedeniyle Sevda Noyan hakkında soruşturma başlatılmıştı. Soruşturma kapsamında Noyan dün ifade verdi. (DUVAR)