RTÜK Başkanı'ndan, Sevda Noyan'ın sözleri için geri adım: Kabul edilemez

Ülke TV'de ölüm listesi hazırladığını söyleyen Sevda Noyan'la ilgili "Darbeyi övenlerin karşısında söylenenleri biz cezalandırmak gibi bir pozisyonda değiliz" diyen RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin gelen tepkiler üzerine geri adım attı: "Sevda Noyan'ın söylemleri, RTÜK ilkeleri bakımından asla kabul edilemez. RTÜK, kuruluş amacına uygun olarak ilk kurul toplantısında gereğini yapacaktır."

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Ülke TV'de ölüm listesi hazırladığını söyleyen Sevda Noyan'la ilgili cezai işlem yapılmasına gerek olmadığı açıklamasından çark etti. 3 gün önce Sevda Noyan'ın sözlerinde büyütülecek bir şey olmadığını söyleyen Şahin, bugün yaptığı açıklamada "Kimsenin kuşkusu olmasın, daha önce pek çok örnekte olduğu gibi RTÜK kuruluş amacına uygun olarak ilk kurul toplantısında gereğini yapacaktır" dedi.

Ebubekir Şahin'in açıklaması şöyle:

"Tabii ki 15 Temmuz'da yaşananları tekrar aklından geçirenler olursa hem devletimiz hem de milletimiz meşru şartlarda cevabını en güçlü şekilde verecektir. Bundan da kimsenin tereddüdü olmamalıdır. Sevda Noyan'ın söylemleri, RTÜK ilkeleri bakımından asla kabul edilemez. Hukuk dışı çağrılar ve şiddeti teşvik, taviz vermeyeceğimiz kırmızı çizgilerimizdendir. İlgili uzman raporu Üst Kurul gündemine geldiğinde, RTÜK olarak söz konusu söylemlerin bir televizyonda yayınlanmasının karşılığı neyse gereği yapılacaktır. Olayın olduğu ilk günden itibaren bakış açımız budur.

RTÜK sanki bunları mazur görüyormuş gibi ön yargıyla propaganda yapanlara karşı 'Kimsenin büyütmesine gerek yok gereği yapılır, alacağımız kararlarla darbe sevicileri sevindirmeyelim' mealinde konuşsam da halen bu süreci farklı noktalara çekmeye çalışanlar olduğunu üzülerek ve ibretle görüyorum. Açıkçası art niyetli propagandaları yürütenler, konuları konuşmayı değil kurumları ve kişileri hedef almayı amaçlamaktadır... Biz aziz milletimizden yana, tarafsız olarak değerlerimiz ve sorumluluk bilinciyle vazifemizi yapıyoruz. Kimsenin kuşkusu olmasın, daha önce pek çok örnekte olduğu gibi RTÜK kuruluş amacına uygun olarak ilk kurul toplantısında gereğini yapacaktır."

NE OLMUŞTU?

Ülke TV’de Esra Elönü‘nün sunduğu 'Arafta Sorular' programında konuk olan Sevda Noyan şöyle demişti: 15 Temmuz kursağımızda kaldı, yapamadık istediklerimizi. Boş bulunduk. Yanlış anlaşılmasın, doğru anlaşılsın. Bizim aile şöyle bir 50 kişiyi götürür yani. Onu söyleyeyim yani. Biz çok donanımlıyız bu konuda maddi ve manevi olarak. Biz liderimizin yanındayız ve asla yedirmeyiz bu ülkede yani. Ayaklarını denk alsınlar. Bizim hâlâ sitede böyle var 3-5. Benim listem hazır açıkçası” demişti. RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin bu sözlerde büyütülecek bir şey olmadığını belirterek "Darbeyi övenlerin karşısında söylenenleri biz cezalandırmak gibi bir pozisyonda değiliz."

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, 15 Mayıs'ta yaptığı açıklamada bu sözlerde büyütülecek bir şey olmadığını belirterek "Darbeyi övenlerin karşısında söylenenleri biz cezalandırmak gibi bir pozisyonda değiliz" demişti. (HABER MERKEZİ/AA)

Canlı yayında ölüm listesinden bahsettilerCanlı yayında ölüm listesinden bahsettiler

RTÜK Başkanı: Ülke TV'ye cezaya gerek yokRTÜK Başkanı: Ülke TV'ye cezaya gerek yok

Arınç'tan Noyan'a: Milleti başörtüsünden nefret ettirecekArınç'tan Noyan'a: Milleti başörtüsünden nefret ettirecek