Prof. Muttalip Kutluk Özgüven: 12-17 yaş arası çocuk doğurmak için en ideal yaş

Akit TV'de yayınlanan Derin Kutu adlı programda, İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muttalip Kutluk Özgüven, 12-17 yaşındaki kız çocuklarının 'mükemmel vücutları' olduğunu söyleyerek, "İstediğiniz doktora sorun, bu yaş ilk çocuğu doğurmak için ideal bir yaş olarak belirlenmiş" ifadelerini kullandı. İstanbul Aydın Üniversitesi, Özgüven hakkında hukuki süreç başlatıldığını duyurdu.

DUVAR – Akit TV’deki Derin Kutu programında kız çocuklarıyla ilgili skandal ifadeler kullanıldı. Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muttalip Kutluk Özgüven, ‘kadın-erkek rolleri ve ilişkiler’ konusunun tartışıldığı programda, 12-17 yaş aralığındaki kızların doğum yapmaya en müsait yaş aralığında olduğunu savunarak, doktorların da bunu onayladığını iddia etti.

Prof. Özgüven’in büyük tepki toplayan sözleri şöyle: “Süperman diye bir şey yok hayal kahramanı ama, süper kadın diye bir ırk var. Ve bu da 13-16 yaş arasında, istediğiniz doktora sorun. 12-17 de olur. Çok muazzam rejenerasyon kabiliyeti var, vücudu mükemmel falan. Bu yaş ilk çocuğu doğurmak için ideal bir yaş olarak belirlenmiş. Yani ben diyorum ki; erkekler olsun, kadınlar olsun, biraz zekamızı koyalım.”

 

İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ: ŞİDDETLE KINIYORUZ

Bu arada İstanbul Aydın Üniversitesi’nden Özgüven’in skandal ifadelerine ilişkin bir açıklama yapıldı. Açıklamada, “Üniversitemizde görev yapmakta olan Prof. Dr. Kutluk Özgüven’in katıldığı televizyon programında yaptığı açıklama şahsi düşünceleri olup kabul edilmesi mümkün değildir. Kendisini şiddetle kınıyoruz.  Söz konusu personel hakkında hukuki süreç başlatılmıştır” denildi.

MUTTALİP KUTLUK ÖZGÜVEN KİMDİR?

1968 doğumludur. Lisansını 1990 yılında Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde, yüksek lisansını 1992 yılında Manchester University Bilgisayar Dilbilimi Bölümü’nde, doktorasını ise 2004 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Bölümü’nde tamamladı. İstanbul Aydın Üniversitesi’nde Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Muttalip Kutluk Özgüven, ayrıca aynı üniversitede  2018 yılından bu yara “Rektör Danışmanı” olarak görev yapıyor. (HABER MERKEZİ)