Gazetecilere tahliye yok: Duruşma 24 Haziran'da

Milli İstihbarat Teşkilatı'nın suç duyurusu ile başlayan ve 8 gazetecinin yargılandığı davada Aydın Keser, Hülya Kılınç, Mehmet Ferhat Çelik, Murat Ağırel, Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu'nun tutukluluklarına devam kararı verildi. İlk duruşma 24 Haziran'da görülecek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Gazeteciler Aydın Keser, Hülya Kılınç, Mehmet Ferhat Çelik, Murat Ağırel, Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu'nun tutuklu olduğu, 8 sanıklı davanın iddianamesi İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Mahkeme, gazetecilerin tutukluluklarına devam kararı aldı. Davanın ilk duruşması 24 Haziran'da görülecek.

Tutukluluğa devam kararının oy çokluğuyla alındığı öğrenilirken, mahkemenin kararında şu ifadeler yer aldı:

“Gazeteciler Aydın Keser, Hülya Kılınç, Mehmet Ferhat Çelik, Murat Ağırel'in üzerlerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren Açık Kaynak Araştırma Raporları, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı’nın suç duyurusu yazıları, tanık beyanları ile sanıkların kısmen çelişkili savunmaları gibi somut delillerin varlığı, sanıkların delilleri yok etme, gizleme  veya değiştirme, tanık üzerinde baskı yapma girişiminde bulunma ihtimali göz önüne alındığında, adli kontrol tedbiri ile yeterli ve etkili hukuksal denetim sağlanamayacak olduğu kanaatine varılarak sanıklar müdafilerinin itiraz dilekçelerinin reddi ile sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verilmiştir.”

Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu, Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Odatv muhabiri Hülya Kılınç, Yeniçağ Gazetesi yazarı Murat Ağırel, Yeni Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ferhat Çelik ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Aydın Keser hakkında MİT Kanunu'na muhalefetten ve TCK 329'dan 8 yıldan 18 yıla kadar hapsi isteniyor. (HABER MERKEZİ)