Şimuni Diril İstanbul'da defnedildi

Şırnak'ta 70 gün haber alınamadıktan sonra köyünün yakınındaki dere kenarında ölü halde bulunan Şimuni Diril, dün Feriköy'de toprağa verildi.

DUVAR – İstanbul Keldani Kilisesi Papazı Remzi Diril’in annesi Şimuni Diril son yolculuğuna uğurlandı. Korona virüsü salgını nedeniyle cenaze törenine katılım sınırlı tutuldu.

Şimuni Diril (solda) ve eşi Hurmüz Diril

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Kovankaya köyünde yaşayan 65 yaşındaki Şimuni Diril ile 71 yaşındaki Hurmüz Diril’den 11 Ocak’tan bu yana haber alınamıyordu. Ailenin tüm çabalarına karşın arama çalışmaları çok sınırlı tutulurken, 20 Mart’ta köyün yakınındaki dere kenarında Şimuni Diril’in cesedi bulundu. Hurmüz Diril’den ise 76 gündür haber yok.

Otopsi işleminin ardından Şimuni Diril’in cenazesi İstanbul’a getirilerek, Feriköy’de bulunan Latin Mezarlığı’na defnedildi.

Süryaniler.com‘da yer alan habere göre mezarlık içindeki ayinden sonra cenaze, aile üyeleri tarafından taşınarak defnedildi.

TORUNLAR DA KAYIP

Şimuni Diril’in amcasının torunları da 1994’ten bu yana kayıp. 1994 yılında 12 yaşında olan İlyas Diril ve 16 yaşında olan Zeki Diril’den gözaltına alındıktan sonra bir daha haber alınamamıştı. İlyas ve Zeki Diril’in akıbeti Cumartesi Anneleri’nin 628. oturma eyleminde de bir kez daha gündeme getirilmişti.