Mevlüt Çavuşoğlu: Taviz vermeyeceğiz

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Doha'da ABD'li mevkidaşı Pompeo ile görüştü. Çavuşoğlu, "İki konuda kararlılığımız sürecek. Birincisi rejimin saldırganlığını durdurmak, ikincisi İdlib'de kalıcı bir ateşkesi sağlamak" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ile Doha'da yaptığı görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, "Bu saldırılar bizim kararlılığımızı güçlendiriyor. Gereken cevabı verdik, veriyoruz. Şehitlerimizin kanı yerde kalmadı ve kalmayacak" dedi.

Çavuşoğlu'nun sözleri özetle şöyle:

İKİ KARARLILIĞIMIZ VAR: Bu süreçte bizim gözlem noktalarımıza saldırı oldu. Biz de buralara takviye yaptık. Bu saldırganlığın durdurulması gerekiyor. Bu saldırılar bizim kararlılığımızı güçlendiriyor. Gereken cevabı verdik, veriyoruz. Şehitlerimizin kanı yerde kalmadı ve kalmayacak. Sayın Cumhurbaşkanımız bugün rakamları paylaştı. Milli Savunma Bakanımız ve Genelkurmayımız rakamları paylaşıyorlar. 2100'den fazla rejim unsurunu bugüne kadar etkisiz hale getirdik. Varil bombası yaptıkları kimyasal atölyeleri hedef alıyoruz. İki konuda kararlılığımız sürecek. Birincisi rejimin saldırganlığını durdurmak, ikincisi İdlib'de kalıcı bir ateşkesi sağlamak.

NATODAN BEKLENTİLERİMİZİ PAYLAŞTIK: Rusya ile görüşmeleri sürdürüyoruz. Önümüzdeki Mart'ın ilk haftasında Cumhurbaşkanımız ile Putin'in bir görüşmesi olacak. NATO'ya teşekkür ediyoruz. Acil bir şekilde toplandı. NATO'dan beklentilerimizi açık bir şekilde paylaştık. Diğer taraftan rejimin saldırganlığının durdurulmazsa Türkiye sınırlarına 3 milyon insan gelecek. Biz bu 3 milyon insan gelirse, bunlar Avrupa'ya gidecek deyince Türkiye tehdit mi ediyor deniyor.

SAHADA DA MASADA DA TAVİZ YOK: Bu Türkiye'de sosyal bir konu, üzerimizde ekonomik bir yük. Bu işin insani bir durumu var. Biz komşu ülke olarak üzerimize düşeni yapıyoruz ama uluslararası toplumun da bu konuda daha duyarlı olması gerekiyor. Sayın Cumhurbaşkanımız çok sayıda liderle görüştü. Bu konu çok hassas bir konu. Biz bu alanda kararlılığımızı devam edeceğiz. Sahada da masada da taviz vermeyeceğiz. Suriye'nin istikrarı ve huzuru için gereken adımları atmaya devam edeceğiz.

NATO'NUN AMACI BUDUR: Dün akşam Cumhurbaşkanımız ve Trump ile bir görüşme gerçekleştirdi. Bizim NATO'dan taleplerimize baktığımız zaman, bazıları NATO'nun karşılayabileceği bazıları da müttefiklerin karşılayabileceği talepler. ABD'nin Patriot'ları daha önce Gaziantep'te vardı. Bunları tekrar gönderebilirler. Özellikle NATO müttefiki olan Türkiye'nin müttefikleri tarafından desteklenmesi gerekiyor. Biz gerekeni yapıyoruz ama NATO'nun kuruluş amacı, ayakta kalma sebebi budur. Dün akşam telefon görüşmesinde ele alınan konuları Mike Pompeo ile değerlendirdik. Birkaç gün içinde Trump, Sayın Cumhurbaşkanımızı arayabileceğini de söylemişti.