15 Şubat baskınları: Çok sayıda HDP'li gözaltında

Diyarbakır, Dersim, Van, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere birçok kentte çok sayıda adrese yapılan baskınlarında HDP'li eşbaşkanların da aralarında bulunduğu onlarca kişi gözaltına alındı. Mezopotamya Ajansı muhabiri Yunus Durmaz da gözaltına alınanlar arasında.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - PKK lideri Abdullah Öcalan'ın 15 Şubat 1999'da devletler arası bir operasyonla Türkiye'ye teslim edilişinin 21'inci yıldönümü öncesi birçok kentte çok sayıda adrese baskın düzenlendi.  Aralaranda Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticileri ve gençlerin de bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

DİYARBAKIR

Diyarbakır’da sabah saatlerinde birçok adrese baskın düzenlendi. HDP İl Örgütü yöneticisi İrfan Söner, Bağlar İlçe Eşbaşkanı Mehmet Atlıhan ve Yenişehir İlçe Eşbaşkanı Sadrettin Kaya, Demokratik İslam Kongresi (DİK) üyesi Mele Yusuf Andan, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Bağlar İlçe Örgütü yöneticisi Ali Alkan, HDP Bağlar İlçe Örgütü yöneticisi Abdullah Dengiz ve Bağlar Belediyesi eski Meclis üyesi Rıfat Turfan gözaltına alındı. HDP Bağlar ilçe yöneticisi Fattullah Işıktaş’ın da evine baskın yapıldığı, ancak evde bulunmadığı için gözaltına alınmadığı belirtildi.  Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen siyasetçiler, İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

'AİLE FERTLERİNE HAKARET EDİLDİ'

Kayapınar'ın Fırat Mahallesi’nde DİK üyesi Mele Yusuf Andan’ın evine yapılan baskında, polislerin aile fertlerine hakaretlerde bulunduğu belirtildi. Andan ailesi, polislerin baskında kendilerini yere yatırdığını ve silah doğrulttuğunu söyledi.

Kayapınar'ın Pirinçlik (Qirxalî) mahallesindeki ev baskınında HDP İl Örgütü yöneticisi Halef Carış (59) gözaltına alındı. Askerlerin, baskın sırasında evdeki eşyaları dağıttığı ve bilgisayar hard-diski, tablet ile bazı fotoğraflara el koyduğu kaydedildi.  Mahallede bulunan karakolda bekletilen Carış’ın, İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüleceği bilgisine ulaşıldı.

DERSİM'DE 10 GÖZALTI

Dersim merkezde sabah saatlerinde üniversite öğrencilerinin kaldığı yurtlar ve evler ile HDP'lilerin evlerine baskın düzenlendi. Baskınlarda ismi öğrenilemeyen 10 kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen kişiler İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Kentteki gözaltı sayısının artabileceği belirtildi.

MARDİN'DE BİR GÖZALTI 

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde yapılan baskınlarda ise, Sait Sırdaş (21) isimli kişi gözaltına alındı. Baskın sırasında evdeki eşyaları dağıtan polislerin, gözaltına aldıkları Sırdaş'ı İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı TEM Şube'ye götürdükleri öğrenildi.  Öte yandan, Mardin'de geçtiğimiz günlerde gözaltına alınan 3 tutuklu babası Abdülkadir Çalhan ve oğlu Abdullah Çalhan emniyet işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Çalhan ailesinin evine yapılan baskında gözaltına alınan HDP Gençlik Meclisi üyeleri Özgür Bulut ve Hamza Yıldırım'ın gözaltı süreleri ise 4 gün daha uzatıldı.  Bulut ve Yıldırım halen İl Emniyet Müdürlüğü'nde tutuluyor.

ANKARA, İSTANBUL, VAN...

Van, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere çok sayıda kentte de birçok eve baskın düzenlendiği öğrenildi. Söz konusu kentlere yapılan ev baskınlarında da aralarında HDP'li yönetici ve üyeler ile gençlerin de bulunduğu onlarca kişi gözaltına alındı.  Toplam gözaltı sayısı açıklanmadı.

Mezopotamya Ajansı Van muhabiri Yunus Duman da evine yapılan baskın sonrası gözaltına alındı Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen Duman, TEM Şube’ye götürüldü. Duman'a 24 saat avukat kısıtlılığı getirildi. (Mezopotamya Ajansı)