İbrahim Kalın, Rus heyetiyle görüştü: Rusya sorumluluğunu yerine getirmeli

Rus askeri ve istihbarat yetkililerinin yer aldığı heyet, Dışişleri Bakanlığı'ndaki görüşmenin ardından İbrahim Kalın başkanlığındaki heyetle görüştü. Toplantıyla ilgili açıklamada, "Soçi Mutabakatının açıkça ihlal edildiği belirtilerek anlaşmanın garantörlerinden olan Rusya Federasyonu'nun üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiği mesajı verilmiştir" denildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türk ve Rus heyetlerinin Suriye'nin İdlib vilayetindeki durumu görüşme için yaptıkları toplantı sona erdi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Alexander Lavrentiev ve Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin başkanlığındaki heyetler, Dışişleri Bakanlığı'nda bir araya geldi.

Anadolu Ajansı'nın diplomatik kaynaklara dayandırdığı habere göre, tarafların kendi pozisyonlarını ortaya koyduğu görüşmelerde Türk heyeti, tutumunu ve beklentilerini kapsamlı olarak Rus tarafına aktardı. Görüşmeye Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve Milli İstihbarat Başkanlığı'ndan bir heyet de katıldı.

'TÜRK ASKERİNE YAPILAN SALDIRI KABUL EDİLEMEZ'

Rus heyeti daha sonra Cumhurbaşkanılığı Sözcüsü İbrahim Kalın başkanlığındaki heyetle Beştepe'de görüştü.

Görüşmenin ardından yapılan yazılı açıklamada, "Görüşmede İdlib'deki uluslararası anlaşmalara bağlı olarak bulundurulan gözlem noktamıza rejim tarafından yapılan askeri saldırı en sert şekilde kınanmış ve saldırıya karşı meşru müdafaa hakkı çerçevesinde cevap verileceği dile getirilmiştir. Türk askerine karşı yapılan saldırının kabul edilemez olduğu, saldırıya en sert şekilde mukabele edildiği ve bundan sonra da edileceği belirtilmiştir" denildi.

'SALDIRILAR DERHAL DURDURULMALI'

Rusya'nın Soçi mutabakatının garantörü olduğu hatırlatılan açıklama, şöyle devam etti:

"Astana ruhuna aykırı şekilde askerlerimize ve gözlem noktalarımıza yönelik bu saldırıların derhal durdurulması gereği şiddetle vurgulanmıştır. Soçi Mutabakatının açıkça ihlal edildiği belirtilerek anlaşmanın garantörlerinden olan Rusya Federasyonu'nun üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiği mesajı verilmiştir. Türkiye'nin nihai amacının Suriye'de akan kanın durması, insani krizlerin engellenmesi ve siyasi sürecin işletilmesi olduğu ifade edilmiştir. Siyasi süreci baltalamaya yönelik saldırılar karşısında Türkiye'nin her türlü tedbiri uygulamaya kararlı olduğu vurgulanmıştır. Soçi mutabakatının uygulanması ve askerlerimize yönelik saldırıların karşılıksız kalmayacağı yönündeki kararlılığımızın altı çizilmiştir." (HABER MERKEZİ)