Alkoçlar'ı soran gazeteciye soruşturma

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin kamuyu 15 milyon lira zarar uğrattığı gerekçesiyle Hülya Koçyiğit’in damadı Ender Alkoçlar’ın şirketine verilen ihaleyi iptal ettiğini açıkladığı toplantıda, konuya ilişkin soru soran gazeteci Ebru Küçükaydın hakkında soruşturma başlatıldı. Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma Alkoçlar Turizm Firması’nın şikayeti üzerine açıldı.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in Konyaaltı Sahil Projesi’nin iptalini açıkladığı basın toplantısında konuya ilişkin soru soran Haberimizvar.net Genel Koordinatörü gazeteci Ebru Küçükaydın hakkında soruşturma başlatıldı. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde 23 Ocak’ta yapılan toplantıda, sinema sanatçısı Hülya Koçyiğit’in damadı Ender Alkoçlar’ın şirketi tarafından 2018 yılında 28 yıllığına kiralanan Konyaaltı Sahili, tek taraflı fesih edilmişti. Söz konusu toplantıda ihale iptaline ilişkin Başkan Böcek’e 3 soru yönelten Küçükaydın hakkında Alkoçlar Turizm Firması, Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

GAZETECİNİN SORULARI SORUŞTURMA KONUSU OLDU

Bunun üzerine savcılık Basın Suçları Soruşturma Bürosu 2020/7768 dosya numarasıyla soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında savcılık, Antalya Emniyet Müdürlüğüne 28 Ocak’ta yazdığı yazıda Küçükaydın’ın şirkete yönelik sarf ettiği sözlerle ilgili olarak savcılık basın toplantısının video kayıtlarını istedi.

Hakkında soruşturma açıldığını tesadüfen öğrendiğini ifade eden Ebru Küçükaydın, henüz ifadeye çağrılmadığını belirterek, şöyle konuştu:

“Alkoçlar firması basın toplantısında sorduğum sorular nedeniyle şikayette bulunuyor. Savcılık da soruşturma başlatıyor. Bu dünya tarihinde olan bir durum değildir sanıyorum. Bir gazeteciye sorduğu sorular nedeniyle soruşturma açılıyor. Henüz bana gelen bir yazı yok, ifadeye de çağrılmadım. Gazeteciler sordukları sorular nedeniyle baskılanmak isteniyor. Şaşkınım.”

KÜÇÜKAYDIN’IN SORDUĞU SORULAR

Ebru Küçükaydın’ın soruşturma konusu edilen soruları şu şekilde:

“- Antalyalı bir firma da Alkoçlar’a ortaktı, ama yaklaşık bir ay önce söz konusu ortaklıktan ayrıldı. Özellikle sizin bu kararınızdan sonra ‘bizim marka değerimizi düşürdü’ şeklinde bir suçlamayla karşı karşıya kaldınız. Oysa ki ihale sözleşmesinde var mı bilmiyorum, ama 3 defa konkordato ilan eden bir firma. İflasını da Konyaaltı sahilinden kazandığı parayla kurtaran bir firma. Yani marka değerini düşüren siz misiniz, onlar mı?

- Bu firma ihale sözleşmesinde olmamasına rağmen, bölgeye dağıtım yapan gıda ve diğer ürünlerle ilgili toptancılarla bir promosyon anlaşması yaparak anlaşma dışında kalan hiçbir firmayı sahaya sokmuyor. Tabii bu promosyon ödemesi yapıldığı için yansıma yine vatandaşa cebine oluyor. Bu sözleşmeye aykırı durum değerlendiriliyor mu?

- Artık eski başkan demeyeceğim çünkü Alkoçlar’ın danışmanlığını yapıyor gibi. Daha önce Rixos’un danışmanlığını yapan Sayın Menderes Türel’in Alkoçlar’la ilgili bir danışmanlık anlaşması var mı? Çünkü Antalya değerlerine sahip çıkmak yerine firmanın marka değerine sahip çıkan bir eski başkanla, bir siyasetçiyle karşı karşıyayız. Bir danışmanlık anlaşması var mı açıklamaları o yönde anlaşılıyor. Belki sizin bir bilginiz vardır diye sormak istedim.”

Muhittin Böcek: Konyaaltı Sahili'nde 15 milyon lira zarar verildiMuhittin Böcek: Konyaaltı Sahili'nde 15 milyon lira zarar verildi