Muhittin Böcek: Konyaaltı Sahili'nde 15 milyon lira zarar verildi

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, önceki dönemde Yap-İşlet-Devret yöntemiyle yapılarak Alkoçlar A.Ş.'ye devredilen Konyaaltı Sahil Projesi’nde ortaya çıkan zararın 15 milyon lira olduğunu açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

ANTALYA - Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, bugün yaptığı bir basın toplantısıyla, Konyaaltı Sahil Projesi’ne dair merak edilen konulara açıklık getirdi.

Önceki belediye başkanı Menderes Türel döneminde Yap-İşlet-Devret usulüyle yaptırılan ve Alkoçlar A.Ş.’ye devredilen Konyaaltı Sahili işletmesi, uğranan kamu zararından dolayı Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 20 Ocak 2020’de iptal edilmişti. Alkoçlar A.Ş. ise bu karara karşı yargı yoluna başvurmuştu. Konyaaltı Sahil Projesi’ndeki yolsuzlukları kamuoyuyla paylaşmak için kameralar kaşısına geçen Muhittin Böcek, sözlerine şöyle başladı:

“Yapılan incelemeler ve Sayıştay 2018 Denetim Sonuç Raporu, İçişleri Bakanlığı Özel Teftiş Raporu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Milli Emlak Daire Başkanlığı tespitleri, Büyüşehir Belediyesi İç Denetim Birimi ve ilgili daire başkanlıkları raporları sonucunda 20 Ocak 2020’de ranta dur dedik. İki defa 129 Milyon TL bedelle Yap-İşlet-Devret modeliyle ihaleye çıkılan ve daha sonra belediye tarafından 254 milyon TL’ye tamamlanan Konyaaltı Sahil Projesi'nden elde edilen kira geliri, bırakın yapılan 254 milyon TL’lik yatırımı karşılamayı, işletme giderinin bile altında kalarak, iki yılda 15 milyon 19 bin lira zarara yol açmıştır. Sizlere, vereceğim bir kaç örnekle paralarımızın nerelere harcandığını göstermek isterim.”

.

SADECE DÖRT ÜRÜNDE 3 MİLYON LİRA ZARAR

Konyaaltı Sahil Projesi’nde kullanılan malzemeleri/ürünleri dört örnek üzerinden tek tek açıklayan Muhittin Böcek’in verdiği bilgilere göre, 2020 yılında birim fiyatı 53,10 TL olan beton duba 1.050,20 TL’den 1.751 adet, 9 bin 440 TL olan olan arı figürlü bitki heykeli 80 bin 240 TL’den 4 adet, 13 bin 393 TL olan sokak antrenman parkuru 619 bin 500 TL’den 1 adet, 1.475 TL olan oyun elemanı 34 bin 839,50 TL’den 9 adet alındı ya da yaptırıldı.

.

Sadece bu dört malzemede/üründe belediyenin yaklaşık 3 milyon TL zarara uğratıldığını belirten Böcek, daha önce de Yap-İşlet-Devret usulüyle ihaleler yapıldığını ancak bu ihalelerde hem yatırım gerçekleştirildiğini hem de işletme devrinin 10 yıl ile sınırlandığını belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Oysa Konyaaltı Sahil Projesi’ne, 1 kuruş yatırımı olmayan Alkoçlar’a işletme hakkı neden 28 yıllığına verilmiştir? Daha önce Yap-İşlet-Devret modeliyle çıkılan ihalelerde aranmayan şartlar, neden sadece işletme ihalesinde aranmıştır? Kamu yararı gözetilmemiş, rekabet koşulları oluşturulmamıştır. Kısacası Antalya halkının geleceği ipotek altına alınmıştır. Bizim bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Burada, karşı çıkanların telaşlarını çok iyi anlıyorum. Yandaş basına haber yaptıranları Antalyalı hemşehrilerim affetmeyecektir.”

Konuşmasının sonunda belediyenin 20 Ocak verdiği kararın yürütmesinin mahkeme tarafından durdurulmasına da değinen Böcek, kendilerine henüz resmi bir yazının gelmediğini, o yüzden ellerindeki bilgi ve belgeleri mahkemeye sunamadıklarını, verecekleri cevaptan sonra da mahkemenin vereceği karara güvendiklerini belirterek sözlerini tamamladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR