Silahlı asistan ataması: Yılın en utanç verici olayı

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, ‘M.A.V.’nin, silah doğrulttuğu Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne asistan olarak alındığı iddiası doğru mudur?’ diye sordu. Geleneksel İnek Bayramı’nda okunacak fermanları hazırlamak için Mülkiye öğrencilerinin oluşturduğu gruplar adına yapılan açıklamada da atamanın “yılın en utanç verici olayı” olduğu belirtildi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi M.A.V. Ocak 2017’de silahını Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne doğrultarak poz vermiş ve bunu, Twitter hesabından “yılın fotoğrafı” etiketiyle paylaşmıştı.

Gösterilen tepkiler üzerine hakkında soruşturma başlatılan M.A.V.’nın soruşturmasının akıbetinin ne olduğu bilinmezken M.A.V.’nin silah doğrulttuğu fakülteye asistan olarak işe alınması tepki çekti. M.A.V., üniversitenin resmî web sayfasında Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü Ticaret Hukuku Anabilim Dalı’nda asistan olarak görülüyor. Ancak bugüne kadar SBF yönetiminden konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

M.A.V.'nin tepki çeken fotoğrafı paylaştığı hesap kapatılmış gözüküyor.

M.A.V.’nin silah doğrulttuğu fakülteye asistan olarak işe alınması Meclis’te de gündeme geldi.  CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Meclis Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle şu soruları sordu:

  • 2017 yılının başında, Hukuk Fakültesi öğrencisiyken sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğrafta Siyasal Bilgiler Fakültesine silah doğrultan M.A.V’nin Siyasal Bilgiler Fakültesine asistan yapıldığı iddiası doğru mudur?
  • Fakülte içerisinde silah bulundurmanın izahı nedir?
  • M.A.V’nin fakülteye doğrulttuğu silahın ruhsatı bulunmakta mıdır? Bahse konu silahın ruhsatı kime aittir?
  • Bahse konu olan silahın balistik incelemesi yapılmış mıdır? Yapılan inceleme sonucunda silahın herhangi bir olayda kullanıldığı tespit edilmiş midir?
  • M.A.V’nin Silahlı paylaşımı akabinde başlatılmış bir soruşturma bulunmakta mıdır? Soruşturmanın güncel akıbeti nedir?
  • M.A.V hakkında başlatılmış soruşturmanın üstünün kapatıldığı iddiaları doğru mudur?

Gazeteduvar yazarı ve Mülkiyeliler Birliği Başkanı Dinçer Demirkent, 4 Mayıs 2017 tarihinde bu konuyu kaleme aldığı yazısında, ( https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2017/05/04/mulkiye-imamini-rahat-birakin/ ) “Bu fotoğraf, bir Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisinin açık Twitter hesabında yer almaktadır ve sendika sorumlusu olarak yaptığım sürekli uyarıların ardından üniversite yönetimi soruşturma başlatıldığını söylemesine rağmen hâlâ durduğu yerde durmaktadır. Kendisine yöneltilen en zayıf eleştirileri bile mahkemeye veren Rektör İbiş, bu fotoğrafı her nasılsa kaldıramamıştır. Aylar önce çekilmiş bu fotoğraftaki namlu, Mülkiye’ye yöneltilmiştir. Tetikçi gazetelerde yazanlar, bu silahı hep birlikte tuttuklarının farkına varmalıdırlar” uyarısında bulunmuştu.

ÖĞRENCİLER: BU ATAMAYI KABUL ETMİYORUZ

M.A.V.'nin asistan olarak atanması öğrencilerin de tepkisini çekti. Siyasal Bilgiler Fakültesi Mülkiye’nin geleneksel İnek Bayramı’nda okunacak fermanları hazırlamak için öğrenciler tarafından oluşturulan gruplar adına yapılan açıklamada, atamanın “yılın en utanç verici olayı” olduğu belirtildi.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü, Uluşlararası İlişkiler Bölümü, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü, İşletme Bölümü, Maliye Bölümü ve İktisat Bölümü ferman ekipleri yaptıkları ortak açıklamada, Mülkiye tarihine kara bir leke olarak geçtiğine dikkat çektiler. “Türkiye’nin en köklü kurumlarından birinde eğitim almakta olan Mülkiye öğrencileri olarak, bu şahsın “akademisyen” olarak kapılarımızdan girmesini, silah tutan ve bu silahı Mülkiye’ye doğrultan bir elin amfilerimizde kalem tutmasını kabul etmiyoruz” denilen açıklamada, anabilim dalının ve okul yönetiminin gereğini yaparak Mülkiye tarihinden bu utanç verici lekeyi ivedilikle silmeleri talep edildi. (DUVAR)