TMMOB: CHP asansör denetimlerini rant kapısı olarak mı görüyor?

TMMOB Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, CHP’li bir milletvekilinin, bir akredite muayene kuruluşunun temsilcileri ile belediyeleri gezerek asansör denetimleri için protokoller imzaladığını öne sürdü. TMMOB'un açıklamasında, "Mevcut iktidarı 'yandaşlarını kayırmak, kollamak, belli bir kesimi maddi açıdan beslemek' ile itham ederken, bunun benzerini yerel iktidarları elinde bulundurduğunuz yerlerde uygulamanız etik midir?" diye soruldu.
TMMOB, asansör denetiminde CHP'yi AK Parti gibi davranmakla suçladı.

İZMİR – CHP’li bir milletvekilinin İzmir’de belediyelere bir asansör firmasının pazarlamasını yaptığı iddiası Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) tarafından da dile getirildi.

TMMOB Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, CHP’li bir milletvekilinin, belediyelerin bazılarını bir akredite muayene kuruluşunun temsilcileri ile birlikte kapı kapı gezdiğine dikkat çekerek asansör denetimleri için protokoller imzaladığını öne sürdü. TMMOB’un konu ile ilgili açıklamasında, “Kamusal denetim olması gereken asansör denetimlerinin partiniz eliyle bir firmaya yönlendirilmesi, partinizin belediyecilik anlayışına uygun mudur?” diye sordu. Oda yönetiminin açıklamasında şöyle denildi:

İLÇE BELEDİYELERİ PROTOKOL İMZALAMAK ZORUNDA

“Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliği’nin yayımlanmasının ardından 2012 yılından itibaren Türkiye genelinde ilçe belediyeleri, yönetmelik gereği akredite muayene kuruluşları ile asansör periyodik kontrol protokolleri imzalamak zorundadır. Bu zorunluluk kapsamında odamız bünyesinde bulunan ve akredite muayene kuruluşu olan Asansör Kontrol Merkezi (AKM), Türkiye genelinde 300’den fazla belediyenin sınırları dâhilinde asansör periyodik kontrol çalışmalarını sürdürmektedir. Şubemiz ise 1996 yılından bu yana İzmir’deki belediyelerin de bu konudaki duyarlılıkları sayesinde kentimizde yurttaşlarımızın can ve mal güvenliği için asansör periyodik kontrol çalışmalarını sürdürmektedir. İzmir belki de bunun sonucu olarak asansör kazalarının en az yaşandığı kentlerden biri durumundadır.”

‘İKTİDARIN ANLAYIŞI CHP’YE DE YANSIDI’

“Ülkemizde her gün şahit olduğumuz biçimde, toplumsal muhalefet ve muhalefette bulunan siyasi partiler, 17 yıldan bu yana göz önünde yaşanan usulsüzlüklerin, adam kayırmacılığın sonucu olarak haklı bir şekilde iktidarı “yandaşlarını beslemek” ile itham etmekte, siyaseten bu durumu mahkûm etmektedir. Fakat üzücüdür ki liyakata, yeterliliğe, yetkinliğe dayanmayan bu anlayışın, iktidarla sınırlı kalmayıp ana muhalefet partisi CHP’nin ilişkilerine de yansıdığına şahit olmaktayız. 31 Mart yerel seçimleri sonrasında İzmir’deki bütün metropol belediyeleri, İzmir genelinde ise 24 belediyeyi yönetmeye hak kazanan CHP’nin bir milletvekili, bu belediyelerin bazılarını bir akredite muayene kuruluşunun temsilcileri ile birlikte pazarlamacı edasıyla kapı kapı gezmiş, bu bilgi fotoğrafları ile birlikte basına da yansımıştır.”

ÇOĞU O ŞİRKETLE PROTOKOL İMZALAMIŞ

“Yerel seçimler öncesinde, asansör periyodik kontrollerinin gerçekleştirilmesi doğrultusunda Odamız Asansör Kontrol Merkezi ile çok sayıda CHP’li belediyenin protokolü bulunmaktaydı. Ancak bu belediyelerin büyük kısmı, bahsi geçen kuruluş ile asansör denetimleri için protokoller imzalamıştır. Belediyelerin bir kısmının ise, Asansör Kontrol Merkezimiz ile olan mevcut protokollerini “yukarıdan” gelen yoğun baskı gerekçesiyle yenilemeyi düşünmediklerini beyan etmeleri ilginçtir. Üstelik, söz konusu ‘yandaş’ firmanın yasada öngörülen belediye payı haricinde ilgili belediyelere ve hatta parti genel merkezine belirli bir oranda “maddi katkıda bulunacağı” iddiaları da kentimizde ayyuka çıkmıştır. Bu noktada, CHP Genel Merkezi ve ilgili belediyeler tarafından yanıtlanmasını talep ettiğimiz sorular şunlardır:

‘BUNUN ADI RÜŞVET DEĞİL MİDİR?’

  • İzmir milletvekilinizin belediyeleri birlikte gezdiği asansör muayene kuruluşu sahipleri ile partinizin bir bağı var mıdır?
  • Kamusal denetim olması gereken asansör denetimlerinin partiniz eliyle bir firmaya yönlendirilmesi, partinizin belediyecilik anlayışına uygun mudur?
  • Dikkat çekici biçimde birçok belediyeniz ile kısa süre içinde asansör periyodik muayene protokolü imzalayan akredite muayene kuruluşunca, belediyelerinize ya da partinize yönetmelikte tanımlanan belediye payı haricinde bir maddi katkıda bulunulmuş mudur ya da bulunulacak mıdır? Eğer böyle ise bunun adı rüşvet değil midir?
  • Etik olmadığı nesnel biçimde ortada duran bir davranışla, bir firmanın temsilcisi gibi belediyeleri ziyaret eden, hatta baskı altına alan milletvekiliniz hakkında herhangi bir yaptırımınız olmuş mudur veya olacak mıdır?
  • Mevcut iktidarı “yandaşlarını kayırmak, kollamak, belli bir kesimi maddi açıdan beslemek” ile itham ederken, bunun benzerini yerel iktidarları elinde bulundurduğunuz yerlerde uygulamanız siyaseten etik midir?TUNCAY ÖZKAN’LA İLGİLİ İDDİA ORTAYA ATILMIŞTI

Belediyeler, ilçedeki asansörleri Makine Mühendisleri Odası veya bu alanda uzmanlaşmış firmalara yetki verip denetlettiriyor ve sertifakalandırıyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan’ın, İzmir’de ilçe belediyelerine gerçekleştirdiği ziyaretlerine ilişkin ortaya çıkan fotoğraflarda, masada yer alan bir karton çantanın İstanbul merkezli bir asansör firmasına ait olması üzerine, Özkan’ın belediyeleri bu firmayla anlaşılmasını sağladığı öne sürülmüştü. (DUVAR)