Faili meçhul gazeteciler konuşulacak

Faili meçhul gazeteci cinayetleri tartışılıyor. MLSA'nın paneline çok sayıda gazeteci katılacak.

DUVAR – Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA), “Faili meçhul: Gazeteci cinayetlerinde cezasızlıkla mücadele” paneli düzenliyor. Panel, Alaz Erdost, Veran Matić ve Veysi Polat’ın katılımıyla Eren Keskin moderatörlüğünde bugün saat 18.00’de Anarad Hığutyun Binası Havak Salonu’nda gerçekleşecek.

Özgür Gündem muhabiri Hafız Akdemir Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 8 Haziran 1992 günü uğradığı silahlı saldırıda öldürüldü. Akdemir cinayetinden ceza alan zanlı serbest bırakıldı.
Yayıncı İlhan Erdost 7 Kasım 1980’de Mamak Cezaevi’nde dövülerek öldürüldü. Failleri yargılanmadı. Gazeteci Slavko Ćuruvija 11 Nisan 1999 tarihinde Belgrad’da öldürüldü. Cinayetten 20 yıl sonra dört devlet güvenlik görevlisi suçlu bulundu. Gazeteci Daphne Caruana Galizia Malta’da aracına yapılan bombalı saldırıyla öldürüldü. Cinayet davası devam ediyor.

15 Kasım’da yakınları ve meslektaşları gazeteci ve aydın cinayetlerinde cezasızlığı tartışmak ve deneyimlerini aktarmak için bir araya geliyor. Yayıncı İlhan Erdost’un kızı Alaz Erdost, Özgür Gündem muhabiri Hafız Akdemir’in yeğeni Veysi Polat ve Slavko Curuvija’nın meslektaşı ve Sırbistan Faili Meçhul Gazeteci Cinayetleri Komisyonu Başkanı Veran Matic ile Daphne Caruana Galizia’nın oğlu Matthew Caruana Galizia faili meçhul cinayetlerde cezasızlıkla mücadele etmek için neler yapılabileceğini tartışacaklar. (HABER MERKEZİ)