Türkiye'den ABD'ye Gülen tepkisi: Bu darbe girişimine destek anlamına gelir

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın yayınladığı raporda Fetullah Gülen'den "Müslüman vaiz ve siyasi figür" olarak bahsedilmesini eleştirdi. Aksoy, "Bu 15 Temmuz hain darbe girişimini görmezden gelmek ya da bu girişime destek vermek anlamına gelmektedir" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, bir soru üzerine ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan “2018 Uluslararası Dini Özgürlükler Raporu”da yer alan Türkiye ile ilgili bölümlere tepki gösterdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın 21 Haziran'da yayınladığı raporda, Fetullah Gülen için "Müslüman vaiz ve siyasi figür" ifadelerinin kullanıldığını söyleyen Aksoy, "FETÖ terör örgütü elebaşından 'Müslüman vaiz ve siyasi figür' olarak bahsedilmesi, bu raporun en başından hangi odakların etkisiyle ve hangi art niyetlerle kaleme alındığının açık göstergesidir" dedi.

'BU DARBE GİRİŞİMİNİ DESTEKLEMEK ANLAMINA GELİR'

15 Temmuz darbe girişimini hatırlatan Hami Aksoy, "251 vatandaşımızı katleden terör örgütü başının bu şekilde tanımlanması 15 Temmuz hain darbe girişimini görmezden gelmek ya da bu girişime destek vermek anlamına gelmektedir. Dünyada demokrasinin savunucusu iddiasıyla ortaya çıkanların müttefik bir ülkede demokrasiye darbe girişiminde bulunanları adeta masum din adamı olarak nitelemeleri ikiyüzlü ve ibret verici bir yaklaşımdır" diye konuştu.

'ABD, BRUNSON OLAYINI İSTİSMAR ETMEYİ SÜRDÜRÜYOR'

Raporda Türkiye'de yargılanan ABD'li rahip Andrew Craig Brunson'a geniş yer verildiğini dile getiren Aksoy, şunları söyledi:

"Rahip Brunson dini inancı nedeniyle değil, terörizmle bağlantısı nedeniyle mahkum olmuştur. Yaptırım ve tehditle değil, yargı kararıyla cezasını çektikten sonra tahliye edilmiş ve ülkesine dönmüştür. Buna rağmen, Brunson davasının raporda geniş yer tutarak bir din hürriyeti ihlali gibi gösterilmeye devam edilmesi, ABD yönetiminin konuyu istismar etmeyi sürdürme ve ülkemizi haksız yere eleştirme çabasından başka bir şey değildir."

'TÜRKİYE'DEKİ AZINLIKLARDAN BİLGİ ALINSAYDI RAPOR DAHA SAYGIN OLURDU'

Aksoy, Türkiye'de İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına tepkilerin "Yahudi karşıtı söylem" olarak nitelendirilmesini, "raporun ciddiyetsizliğini gözler önüne sermekte" şeklinde değerlendirdi.

Türkiye'de din ve ibadet özgürlüğünün korunması ve geliştirilmesi hedefini için adımlar atıldığını söyleyen Hami Aksoy, "Ülkemizde, farklı din ve inançlar barış içinde yaşamaya devam edecektir. Öte yandan, bu rapor yazılmadan önce Türkiye’deki dini azınlıklardan bilgi alınmış olsaydı, raporun çok daha gerçekçi ve saygın olacağından kuşku bulunmamaktadır" diye konuştu. (HABER MERKEZİ)