AK Parti'den Rabia Naz Vatan için Meclis araştırması talebi

Rabia Naz Vatan'ın ölümüyle ilgili soruşturmayı etkilemeye çalıştığı iddia edilen AK Partili Nurettin Canikli, olayın araştırılması için önerge verdi. Canikli, "Araştırma komisyonu kurularak kamuoyunu derinden yaralayan bu elim olayların en kısa zamanda tüm yönleriyle araştırılmasını temenni ediyorum" dedi.
Rabia Naz Vatan

DUVAR – AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli’nin de arasında bulunduğu bir grup milletvekili, 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın ölümüyle ilgili Meclis araştırması talebinde bulundu. Canikli’nin soruşturmayı etkilemeye çalıştığı iddia ediliyordu.

Giresun’un Eynesil ilçesinde yaşayan 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan, 12 Nisan 2018’de evinin önünde yaralı olarak bulunmuş ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Vatan’ın ölümüyle ilgili çeşitli iddialar gündeme geldi. Vatan’ın intihar ettiği öne sürülürken baba Şaban Vatan kızına araba çarptığını ve olayın araştırılmasının engellenmek istendiğini iddia etmişti.

Soruşturmayı etkilemeye çalıştığı öne sürülen AK Parti İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli de kendisi hakkındaki iddiaların soruşturulmasını istemişti. Canikli, “Soruşturmanın yapılabilmesi için dokunulmazlığımın kaldırılması gerekiyorsa ona da hazırım. Bir isteğim var: Olay tüm çıplaklığı ile ortaya çıkarılsın. Hakkımdaki yalan ve iftiralar deşifre olsun” demişti.

Canikli’nin aralarında olduğu bir grup milletvekili Rabia Naz Vatan’ın ölümüyle ilgili Meclis araştırma komisyonu kurulması için önerge verdi.

Twitter hesabından açıklama yapan Nurettin Canikli, “TBMM çatısı altındaki siyasi partilerin göstereceği üyelerden oluşacak Araştırma Komisyonu kurularak kamuoyunu derinden yaralayan bu elim olayların en kısa zamanda tüm yönleriyle araştırılmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Önergede, “Şüpheli çocuk ölümlerinin ve Rabia Naz Vatan’ın ölümü ve benzeri olaylardaki süreçlerin tüm yönleri ile araştırılıp, kuma vicdanı tatmin edilecek ve kamusal bilgi talebini karşılayacak şekilde şeffaflığa kavuşturulması, kendini koruyamayacak durumdaki çocuklara ilişkin kayıp, cinayet olaylarının ve şüpheli çocuk ölümlerinin toplumsal nedenlerinin araştırılması, insani ve toplumsal olarak yapılması gereken hususların tespit edilmesi amacıyla Anayasının 98’inci ve TBMM İçtüzüğünün 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereğince bir Meclis Araştırması açılmasını arz ederiz” denildi. (HABER MERKEZİ)