Video aktivist İnce el konulan görsel arşivini istedi

Seyri Sokak adlı video eylem kolektifi adına çekimler yapan video aktivisti Oktay İnce polis baskınında el konulan çalışmalarının iade edilmesini istedi. İnce, 16 Ekim'de gözaltına alınmıştı.

İZMİR – Sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek evine yapılan baskında 18 yıllık görsel arşivine el konulan videoaktivist Oktay İnce, İzmir Valiliği önünde gerçekleştirdiği oturma eylemiyle arşivini geri istedi.

Polis baskınıyla el konulan arşivinin iade edilmesi için başlattığı oturma eylemlerine devam eden İnce, Valilik önünde yaptığı basın açıklaması yaptı.

16 Ekim 2018 günü “sosyal medya paylaşımları ile terörü ve terör örgütünü övmek” suçlamasıyla düzenlenen polis baskınıyla tüm belgesellerine ve hard disklerine el konulan İnce, “İzmir Emniyeti Siber Suçlar Müdürlüğü depolarında tutulan, içinde belgesel videolarım, video Act ve Video art çalışmalarım, yazılarım, aile ve haber arşivimin bulunduğu 18 hardisk ve 41dvd, 20 yıllık emeğimi istemek üzere İzmir valiliği önündeyim” dedi.

‘BENİM İÇİN EN BÜYÜK CEZA EMEĞİMİN EMNİYET DEPOLARINDA ÇÜRÜTÜLMESİDİR’

Emniyet depolarında arşivinin yok olması tehlikesi olduğunu dile getiren İnce, ‘’Hakkımda açılan soruşturmayı yürütmekte olan savcılar 3. Kez, kopyalama yapılacaksa ivedilikle yapılması ve dijital malzemelerin orijinallerinin geri iade edilmesi için yazı yazdı ama bir sonuç alınamadı. Ben bu verilerin kaybolmasını istemediğim için buradayım. Yaptığım filmler, çektiğim görüntüler, yazdığım yazıların yasalar açısından suç teşkil edip etmediği, ceza alıp almayacağım değil mesele. Benim için en büyük ceza 20 yıllık emeğimin, filmlerimin, ezilenlerin görsel belleğinin emniyet depolarında çürütülmesidir. Aile hatıraları olan görüntülerin böyle pervasızca başka ellerde gezmesi, aile mahremiyetimizin ihlal edilmesidir. Ve bunun her lafa ailenin kutsiyetiyle başlayan bir iktidar tarafından yapılmasıdır. Bu tek kelimeyle iki yüzlülüktür’’ diye konuştu.

‘MOBİL TELEFONLARIMIZA UYDURMA GEREKÇELERLE EL KOYMAYI BIRAKIN’

Haber ve belgesel film yaparken, ‘ne zaman polisler kapımızı çalacak, acaba görüntülerimizi götürürler mi endişesi taşımadan çalışmalar yapmak istediklerini söyleyen’ İnce, ‘’Habercilerin, belgeselcilerin, sinemacıların sudan sebeplerle arşivlerine, filmlerine el koyma huyunuzu terk edin. İnsanları, çektikleri görüntüler, yaptıkları ve gösterdikleri filmler için yargılamaktan, cezalar vermekten, düşüncelerini dile getirdikleri için “terör örgütü propagandası” yapmakla suçlamaktan vazgeçin. Aile görüntülerimizin olduğu mobil telefonlarımıza uydurma gerekçelerle pervasızca el koymayı bırakın’’ diyerek İzmir Valiliği’nden, ‘’ilgili savcılıklar gerekli yazıları yazdılar, filmlerimin, yazılarımın ve görüntü arşivimin geri iade edilmesi için emrinizdeki emniyet güçlerine, ilgili birimlere gerekli talimatı verin’’ talebinde bulundu. (DUVAR)