Erdoğan'a suikast girişimi davasında ağır müebbetlere onay

Yargıtay, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast düzenleme amacıyla hareket ettikleri belirtilen timle ilgili ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarını onadı. Yargıtay, Erdoğan'ın eski başyaveri Ali Yazıcı hakkındaki cezayı ise bozdu. Gerekçe: "Olay yerined bulunmasa da asıl fail olarak kabul edilmeli."

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Yargıtay 16. Ceza Dairesi, FETÖ'nün 17 Temmuz darbe girişiminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikast  düzenlemeye gittikleri öne sürülen timle ilgili davada eski general Gökhan Şahin Sönmezateş ve 'Menfez paşası' diye anılan Zekeriya Kuzu'nun da aralarında yer aldığı sanıklara verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarını onadı.

Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesince Özel Kuvvetler, Sualtı Taarruz (SAT) ve Muharebe Arama Kurtarma (MAK) ekiplerinden oluşan tim, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesince karara bağlanan dava dosyası, İzmir Bölge Adliye Mahkemesine gönderilmişti. İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, aralarında Gökhan Şahin Sönmezateş, Şükrü Seymen, Taner Berber ve Zekeriya Kuzu'nun da bulunduğu 37 sanık hakkında verilen ceza kararlarını hukuka uygun bulmuştu. Temyiz edilmesi üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 16. Ceza Dairesi, aralarında Gökhan Şahin Sönmezateş ve Zekeriya Kuzu'nun da bulunduğu FETÖ'nün suikast timine verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarını onadı. Daire, eski başyaver Ali Yazıcı'ya "suça yardım"dan verilen 18 yıl hapis cezasını az bularak bozdu. Yazıcı'nın asli fail olarak cezalandırılması gerektiğine karar verildi.

'BAŞYAVER YERİNDE BULUNMASA DA...'

Gerekçede, Yazıcı'nın olay mahallinde bulunmasa da ülke genelindeki darbe kalkışması kapsamında, Cumhurbaşkanına suikast suçunu planlama, hazırlık ve organizasyonu içinde yer alan, fiilin başarıyla tamamlanması açısından yapılan iş bölümü doğrultusunda Cumhurbaşkanının tam olarak bulunduğu yeri öğrendiği belirtildi. Ankara'dan aracıyla hareket edip Çiğli üssüne gelen sanığın, konumu ile olay esnası ve öncesinde gerçekleştirdiği faaliyetlerin, eylemin planlanması, yerine getirilmesi ve başarıya ulaşması bakımından etkinliği ve önemi nazara alındığında, TCK'nin 37. maddesi uyarınca asli fail olarak tutulması gerekirken, suça yardım eden olarak kabul edilmesi suretiyle eksik ceza tayin edilmesi nedeniyle bozulmasına karar verildiği kaydedildi. (AA)