Cezaevinde öldürülen Yurdakul'un doktoru için 8 suç duyurusu yapılmış!

Kepsut Cezaevi'nde linç edilerek öldürülen Ulaş Yurdakul'u görmeden ilaç yazan doktor Bahadır Badem hakkında daha önce mahpusların suç duyurusunda bulunduğu ortaya çıktı. Adalet Bakanlığı'nın soru önergesine verdiği yanıtta Badem hakkındaki 8 suç duyurusunda 'kovuşturmaya yer yok' kararı verildiği 1 suç duyurusunda ise doktora sadece 'puan cezası' verildiği öğrenildi.
Ulaş Yurdakul cezaevinde linç edilerek öldürülmüştü...

Hacı Bişkin  hbiskin@gazeteduvar.com.tr

DUVAR – Balıkesir Kepsut L Tipi Cezaevi’nde diğer hükümlüler tarafından öldürülen Ulaş Yurdakul’u görmeden ilaç yazan cezaevi doktoru Bahadır Badem hakkında 2014’ten beri 8 mahpusun suç duyurusunda bulunduğu ortaya çıktı. 8 suç duyurusuna ‘kovuşturmaya yer yok’ kararı verilirken Yurdakul’un ölümüne ilişkin suç duyurusunda ise Badem’e 50 ihtar puanı cezası verildi.

İLK BAŞVURU VE RET 2014’TE…

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Balıkesir L Tipi Ceza İnfaz Kurumu doktoru Bahadır Badem’in keyfi olarak hasta tutukluları, çocukları revire kabul etmediği ve ilaç vermediği iddialarını Adalet Bakanlığı’na sordu. Gergerlioğlu’nun başvurusu üzerine Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü ve Kepsut Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan adli ve idari soruşturmalara ilişkin belgeler incelendi. Söz konusu incelemelerde doktor Badem hakkında ilk suç duyurusu 22 Nisan 2014 yılında hükümlü mahpus Yunus Ece tarafından suç duyurusunda yapıldı, Kepsut Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ise Temmuz 2014’te Badem hakkında ‘kovuşturma yer olmadığına’ dair karar verdiği ortaya çıktı.

Badem hakkında Kepsut Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan diğer başvurular şöyle: 2016 yılında hükümlü Hüseyin Işıkdaş’ın başvurusu reddedildi, 2017 yılında Hüseyin Katar ve Sercan Demirtaş’ın başvuruları da, ‘Badem hakkındaki iddiaların gerçeği yansıtmadığı’ nedeniyle reddedildi. 2018 yılında da İbrahim Dursun, Salih Güven, Mehmet Akdemir adlı mahpusların başvurularına ilişkin de savcılık Badem hakkında ‘herhangi bir işlem yapılmaması…’ kararı verdi.

YURDAKUL BAŞVURUSUNA 50 PUAN CEZASI

Son olarak cezaevinde dövülerek öldürülen Yurdakul’un avukatı Hasan Hakan Günaslan’ın, Yurdakul’un tedavisi hususunda ihmalkar davrandığı gerekçesiyle Badem hakkında soruşturma açılması talebinde bulundu. Kepsut Cumhuriyet Başsavcılığı, başvuru üzerine Kepsut Kaymakamlığı’ndan soruşturma izni talep etti. Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan inceleme sonucunda, ‘Gerçeğe aykırı rapor ve belge düzenlemek’ nedeniyle Badem’e 50 ihtar puanı cezası verdi. Badem ise bu cezaya itiraz etti.

DENETİM RAPORLARI NE DİYOR?

Cezaevi Özel Denetim raporunda Badem’in ifadeleri raporda şöyle yer aldı: “Kurumun çok kalabalık olduğu, gece 8-9 bazen 10-11 gibi işleri ancak yetiştirdiği hasta aciliyeti bakımından başka çaresinin olmadığı….” Badem raporda şöyle devam etti: “Aile hekimi Bahadır Badem’in 17.01.2017 tarihinde alınan yazılı beyanında şu hususlar dikkat çekici bulunmuştur: 19.12.2016 tarihinde Ulaş Yurdakul’a reçete ettiği ilaçlardan LYRICA 300 mg ilacın epilepsi/sara hastaları için verildiğini belirtmesi üzerine Ulaş Yurdakul’un özel denetim kapsamında böyle bir sıkıntısının tespit edilmediği, bu durumun nereden ileri geldiğinin sorulması üzerine reçetedeki ilaçlar Ulaş Yurdakul’a reçete üzerinde gösterilmekle birlikte esasında ona verilmiş ilaçlar değil.”

Bu ilaçların kime verildiği sorusu üzerine Badem şöyle yanıt verdi: “Daha önce eczaneden diğer hükümlü ve tutuklulara verilmek üzere borç alınan ilaçlardır. Bu ilaçlar 19.12.2016 tarihinden önce C-3 odasında olan birine verilmiş olabileceği gibi C-3 odasının dışında kalan diğer odalarda bulunan herhangi bir tutuklu ve hükümlü tutuklu ve hükümlü için de verilmiş olabilir…” Raporda bu ifadelerin üzerine ‘borca ilaç kavramı’ ile reçetede yazılı bir ilacın yine reçetede ismi belirtilen hükümlü ve tutuklu dışındaki başka birime verilmesinin usule ve mevzuata aykırı olduğu, hangi ilacın hangi tutuklu ve hükümlüye verildiği tespitini ‘adeta imkansız hale getirdiği’ tespitleri yer aldı.

İDARE VE DOKTOR UYARILDI

Raporda, usulüne uygun ilaç verilmemesinden dolayı cezaevi idaresinin ve doktorun uyarıldığı belirtilerek şu ifadelere yer verildi: “Daha önce ceza infaz kurumunda çeşitli şekillerde ortaya çıkan ilaç usulsüzlüklerinin bir benzerinin bu kurumda da olabileceği şüpheleri oluştuğundan idare ve doktor uyarılmıştır.”

Raporda ayrıca doktor Badem ve sağlık işlemlerinden sorumlu ikinci müdür Ahmet Ergün, sağlık biriminden sorumlu ikinci müdür Muammer Özkan ile harcama yetkilisi sıfatıyla kurum müdürü Bekir Karataşoğlu hakkında Balıkesir Başsavcılığı’nda suç duyurusunda bulunulduğu belirtildi.

Ne olmuştu?

Balıkesir Kepsut L Tipi Cezaevi’nde kalan Ulaş Yurdakul koğuş temsilcisi ve adamları olduğu ileri sürülen 8 kişi tarafından 2016 yılında linç edilerek öldürüldü. Mahkûmlardan biri suçu üstlenirken, bir diğer mahkum İbrahim Armağan annesiyle yaptığı telefon konuşmasında suçunu itiraf etti. Açılan dava sonucunda Yurdakul’u linç eden dört tutukluya, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. İki mahkûm da ‘suçu bildirmeme’ suçundan cezalandırıldı.